Srbský prezident Vučič sa vybral do chorvátskeho koncentračného tábora, krajina mu však vstup zamietla

Srbský prezident Vučič sa vybral do chorvátskeho koncentračného tábora, krajina mu však vstup zamietla

17.7.2022 (Webnoviny.sk) – Chorvátsko v nedeľu nepovolilo srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi súkromnú návštevu koncentračného tábora z druhej svetovej v Chorvátsku, v ktorom vtedajšie pronacistické úrady zavraždili desaťtisíce Srbov.

Chorvátske úrady uviedli, že sa o plánovanej návšteve srbského prezidenta v tábore Jasenovac dozvedeli „neoficiálnymi kanálmi“.

Neprijateľná situácia

Minister zahraničných vecí Gordan Grlič-Radman novinárom povedal, že skutočnosť, že chorvátska vláda nebola o návšteve formálne informovaná, je „neprijateľná“.

Ministerstvo zahraničných vecí by chcelo zdôrazniť, že pri plánovaní akejkoľvek návštevy zahraničných predstaviteľov by čas, charakter a program návštevy mali byť predmetom oficiálnej komunikácie a dohody oboch strán. Toto nebol výlet k moru. Prezident krajiny je chránená osoba,“ povedal Grlič-Radman.

Pobúrenie v Srbsku

Rozhodnutie Chorvátska vyvolalo pobúrenie v susednom Srbsku, kde ho predstavitelia označili za „škandalózne“.

Srbský minister vnútra Aleksandar Vulin povedal, že všetci chorvátski predstavitelia budú odteraz musieť ohlásiť akýkoľvek tranzit alebo návštevu Srbska a budú pod „osobitným režimom kontroly“.

Ide o provokáciu

Bolo to protieurópske a anticivilizačné rozhodnutie a brutálne porušenie slobody pohybu. Neviem, ako budú naše vzťahy vyzerať v budúcnosti. Vysiela to desivý odkaz,“ povedala srbská premiérka Ana Brnabičová pre provládnu televíziu Pink.

V tábore Jasenovac počas brutálnych popráv v priebehu druhej svetovej vojny zahynuli desaťtisíce chorvátskych Srbov, Židov a Rómov.

Záhreb obviňuje Srbsko, že túto otázku využíva na vnútornú politiku a odmieta sa zaoberať vlastnými prešľapmi vo vojne v 90. rokoch minulého storočia.

Považujeme to za provokáciu,“ poznamenal Grlič-Radman a dodal, že Vučičovu návštevu nepovažuje za „úprimnú“ a vôbec mu nešlo o uctenie si obetí.

Viac k témam: Druhá svetová vojna, Koncentračný tábor, Návšteva
Zdroj: Webnoviny.sk – Srbský prezident Vučič sa vybral do chorvátskeho koncentračného tábora, krajina mu však vstup zamietla © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet