Tornádo, ktoré udrelo na Južnej Morave, malo rýchlosť až 170 kilometrov za hodinu (video)

Tornádo, ktoré udrelo na Južnej Morave, malo rýchlosť až 170 kilometrov za hodinu (video)

13.7.2022 (Webnoviny.sk) – Tornádo, ktoré sa v júni prehnalo juhomoravskou obcou Lanžhot neďaleko Slovenska, malo rýchlosť až 170 kilometrov za hodinu a napáchalo škody v páse dlhom 1,1 kilometra a širokom 100 metrov. Vyplýva to z terénneho prieskumu Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorológovia tornádo ohodnotili stupňom IF1+, čo je horná hranica pre označenie slabého tornáda. Lanžhotské tornádo bolo najsilnejším z troch tornád, ktoré tento rok zaznamenali v Českej republike. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tornádo udrelo večer 13. júna. Poškodilo zhruba tri desiatky domov, búralo ploty, trhalo strechy i elektrické vedenie a lámalo stromy. Podľa skorších odhadov starostu Ladislava Straku budú škody v miliónoch korún. Presnú sumu však budú vedieť až po opravách, keďže berú do úvahy nárast cien stavebných materiálov.

Okrem tornáda v Lanžhote meteorológovia evidujú ďalšie dve slabšie tornáda. V máji sa jedno objavilo severovýchodne od Pardubíc a koncom júna zase pri obci Sviny v Juhočeskom kraji.

V júni tiež uplynul rok od najsilnejšieho tornáda v Česku, ktoré sa Břeclavskom a Hodonínskom prehnalo rýchlosťou viac ako 300 kilometrov za hodinu, pričom si vyžiadalo šesť mŕtvych a poničilo viac ako 1 200 domov.

Viac k témam: Tornádo na južnej Morave
Zdroj: Webnoviny.sk – Tornádo, ktoré udrelo na Južnej Morave, malo rýchlosť až 170 kilometrov za hodinu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet