Zomrel bývalý minister obrany v USA Donald Rumsfeld, bol jedným z hlavných strojcov vojny v Iraku

Zomrel bývalý minister obrany v USA Donald Rumsfeld, bol jedným z hlavných strojcov vojny v Iraku

1.7.2021 (Webnoviny.sk) – Donald Rumsfeld, dvojnásobný americký minister obrany a jeden z hlavných strojcov vojny v Iraku, zomrel v stredu vo veku 88 rokov. Informoval o tom portál bbc.com.

Rumsfeld slúžil pod prezidentom Georgeom W. Bushom. Po útokoch na komplex Svetového obchodného centra z 11. septembra 2001 patril medzi kľúčových aktérov takzvanej „vojny proti terorizmu“.

Z úradu odišiel v roku 2006

Americké ozbrojené sily zaútočili na Irak v roku 2003. Intervenciu obhajovali spravodajskými informáciami, podľa ktorých Irak disponoval zbraňami hromadného ničenia. Tie však v krajine nenašli.

Z úradu Rumsfeld odstúpil v roku 2006. Svoje rozhodnutia nekompromisne obhajoval, podľa mnohých odborníkov však nesie zodpovednosť za problémy, ktorým doteraz čelí Irak aj širší región Blízkeho východu.

Muž s nevyčerpateľnou energiou

Podľa oznámenia rodiny zomrel vo svojom dome v meste Taos v štáte Nové Mexiko.

Bývalý prezident Bush v reakcii na správu o jeho smrti uviedol, že Rumsfeld bol človek ktorého charakterizovala inteligencia, osobná integrita a takmer nevyčerpateľná energia.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel bývalý minister obrany v USA Donald Rumsfeld, bol jedným z hlavných strojcov vojny v Iraku © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet