Unikátna aplikácia umožní pohľad do starej i novej Bratislavy

Unikátna aplikácia umožní pohľad do starej i novej Bratislavy

Dve tváre Bratislavy. Taký je názov aplikácie, ktorú nechalo mesto spracovať a zverejnilo mapy, ktoré ukazujú a porovnávajú, ako vyzerala Bratislava v roku 1969 a ako vyzerá teraz. Vďaka tomu sa v ortofotomapách dajú vyhľadať a priblížiť jednotlivé lokality, na ktorých je možné prezerať, akými zmenami si hlavné mesto za posledné polstoročie prešlo.

Ak vás napríklad zaujíma, čo stálo pred 50 rokmi na mieste vášho domu či paneláku, na mape sa dá jednoducho vyhľadať konkrétna oblasť a z ľavej do pravej strany obrazovky je možnosť posúvať lištu, ktorá ukazuje rozdiely v čase. Veľkou výhodou aplikácie je možnosť porovnávať mapy priamo vedľa seba. Priblížená vybraná časť mesta alebo ulica na jednej mape sa automaticky priblíži tak ako na tej druhej.

Letecké zábery z roku 1969 ukazujú mesto v období začiatku sovietskej okupácie a normalizácie. „Na prvý pohľad vidno rozdiely oproti súčasnosti. Cez Dunaj viedol len jediný most, mnohé mestské časti boli ešte len dedinkami alebo poliami,“ uviedol v tlačovej správe primátor Bratislavy Matúš Vallo. Súčasné územie Bratislavy sa rozprestiera na miestach, kde sa predtým nachádzali lúky, pasienky či polia. Chýbali prvky dnešnej modernej infraštruktúry ako napríklad diaľničný obchvat či nákupné centrá. V tom čase boli Karlova Ves či Dúbravka skôr dedinkami s rodinnými domčekmi. Na mieste dnešného najväčšieho bratislavského zamestnávateľa VW Slovakia vidíme tiež polia a pasienky.

Mestskú časť Petržalka v tom čase tvorili tri malé obce – Petržalka, Ovsište a Starý háj. Tam, kde dnes stojí väčšina dnešných panelákov, boli pred 50 rokmi pasienky či husté lužné lesy. Na mape z roku 1969 nenájdeme ani populárne petržalské jazero Draždiak – podobne ako iné štrkoviská, vzniklo až neskôr pri výstavbe nových sídlisk. Naopak, čas sa veľmi neprejavil na výrobcovi palív Slovnaft. „Rafinéria sa nachádza na oboch stranách mapy a počas pol storočia sa jej areál len mierne zväčšil,“ dopĺňa šéf Oddelenia dátovej politiky a analýz uzavrel Pavol Škápik.

Za zrodom použitých ortofotomáp sú snímky, ktoré vznikli spracovaním leteckých fotografií pre účely hlavného mesta Bratislavy. Fotografia z 1969 pochádza z Topografického ústavu Banská Bystrica.

Účelom tejto novej a unikátnej aplikácie je názorne ukázať urbanistický vývoj mesta a jeho častí pre rôzne školské či iné výskumné projekty, ale jej úlohou je aj ukázať históriu Bratislavy nielen jej obyvateľkám a obyvateľom, ale aj ďalším záujemcom. Mladší môžu pátrať v minulosti, starší si zas zaspomínať na svoju mladosť v meste.

Nová mapová aplikácia je súčasťou už verejnosti známeho bratislavského transparentného portálu opendata.bratislava.sk a nájdete ju na pripravovanom geoportáli mesta.

0Shares
Kultúra Slovensko Správy Veda a technika z domova