Merkelová: Chyby migračnej krízy v roku 2015 by sa v Afganistane nemali opakovať

Merkelová: Chyby migračnej krízy v roku 2015 by sa v Afganistane nemali opakovať

Chyby, ktoré viedli k utečeneckej kríze v roku 2015, by sa pri manipulácii s ľuďmi utekajúcimi pred Talibanom z Afganistanu nemali opakovať, uviedla v pondelok v Berlíne nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kancelárka vo svojom brífingu zdôraznila, že je potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo poskytovalo podporu krajinám susediacim s Afganistanom, najmä Pakistanu, aby v prípade, že ľudia utečú z afganského Talibanu z Afganistanu, mohli zabezpečiť núdznych. Naznačila, že by bolo možné zvolať mimoriadny samit EÚ, ktorého jednou z hlavných tém by mohla byť podpora krajín v regióne, ktoré prijímajú afganských utečencov.

„Títo ľudia musia dostať prístrešie a nesmie sa stať, aby sa chyba medzinárodného spoločenstva, ktorá neposkytla dostatok peňazí Vysokému komisárovi OSN pre utečencov (UNHCR) a Organizácii pre potravinovú pomoc (WFP),“ uviedla.

Merkelová čelila kritike za svoje rozhodnutie umožniť v roku 2015 vstúpiť do Nemecka viac ako miliónu migrantov, čo sa všeobecne považuje za príspevok k migračnej kríze, ktorá dodnes ovplyvňuje Európu. Nemecko zažilo s integráciou značné prekážky vrátane zvýšeného terorizmu, kriminality migrantov a sexuálnych útokov.

„V prípade Afganistanu sa musíme pohnúť rýchlejšie a rýchlejšie podporovať susedné krajiny,“ uviedla nemecká kancelárka. Povedala, že súhlasí s vyhlásením ministra zahraničia Heiko Maasa, že situácia v Afganistane bola nesprávne vyhodnotená. Celé medzinárodné spoločenstvo očakávalo, že medzinárodné rozvojové práce v ázijskej krajine môžu pokračovať aj po stiahnutí zahraničných vojakov. Píše portál RMX.

Potvrdila tlačovú správu, že dopravné lietadlo Luftwaffe už dorazilo do oblasti Kábulu, ale nedostalo povolenie na pristátie, a dodala, že „dúfame, že prvé A400 M budú môcť čoskoro pristáť“.

Merkelová však upozornila, že „kontrola nie je v našich rukách“, výsledok akcie závisí od vývoja v Kábule. Povedala, že s nástupom radikálneho islamistu Talibanu k moci sa vyvinula „trpká, dramatická a strašná“ situácia, najmä pre tých, ktorí žijú v Afganistane. Vývoj je zároveň trpký pre Nemecko a všetkých spojencov, ktorí v Afganistane pôsobia takmer 20 rokov.

Vysvetlila, že jediným výsledkom úsilia medzinárodného úsilia za posledné takmer dve desaťročia je, že Afganistan „nie je, aspoň zatiaľ, chrbticou islamistického teroru“.

0Shares
Svet