Švédske národné múzeum pridáva ku klasickému umeniu „šialené“ varovania pred rasizmom

Švédske národné múzeum pridáva ku klasickému umeniu „šialené“ varovania pred rasizmom

V sérii varovaní Švédskeho národného múzea je klasické umenie 19. storočia predstavované ako patriarchálne, reakčné a hraničné nebezpečenstvo z dôvodu údajných rysov rasizmu, sexizmu a nacionalizmu.

Švédske národné múzeum pridalo do častí svojej zbierky varovné texty s politickou príchuťou.

Väčšina varovaní sa týka klasických obrazov z 19. storočia a najmä hnutia severského národného romantizmu, čo viedlo Leifa Grena, archeológa zo Švédskeho úradu pre národné dedičstvo, k obvineniu múzea z umiestňovania „uľahčujúcich ukazovateľov“, ktoré majú verejnosti poskytovať „zavádzajúce informácie“. politizácia “v stanovisku pre Vestmanlands Läns Tidning.

Podľa Grenovej sa „buržoázne umenie“ z 19. storočia prezentuje ako „podvod, klam, politická manipulácia, sexizmus a rasizmus“. Gren poznamenal, že umenie 19. storočia je okrem iného vykreslené ako patriarchálne, reakčné a hraničné nebezpečenstvo, bez ohľadu na „silné liberálne podnebie“ tej doby. Naproti tomu sa umenie 20. storočia, ktoré čoraz viac zahŕňa sociálnodemokratickú tradíciu, zobrazuje ako kultúrny úspech, poznamenal, čo posúva pozornosť ďalej od samotného umenia a bráni návštevníkom myslieť za seba.

Takto napríklad teraz predstavuje národné múzeum svetoznámy obraz Gustafa Cederströma „Bringing Home the Body of švédskeho kráľa Carla XII.“: „Populistický a nacionalistický pohľad na švédskosť, ktorý sa dnes politicky využíva, je založený na myšlienke staticky idealizovanej a konštruovanej minulosti. Myšlienka, že existuje historický čas a miesto, na ktoré sa treba pozerať spätne, kde bolo všetko určitým spôsobom, nie je pravda. “ Píše portál Europe Infowars.

Niekoľko varovných signálov označuje umenie 19. storočia za prejav rasizmu. Pojem „rasizácia“ sa tiež používa ako samozrejmosť, napriek tomu, že sa objavil až v 60. rokoch. Podľa Grenovej sa zdôvodnenie väčšinou zakladá na takzvanej „vine za združenie“. Napríklad klasický obraz Carla Wilhelmsona „Cirkevní ľudia na lodi“ je označený ako rasistický, pretože bol vyrobený v čase, keď sa uskutočňoval „antropologický rasový výskum“.

„Už od romantizmu predstava zdedených populárnych charakteristík charakterizovala nemecké a severské myslenie. Vidiecke obyvateľstvo, poľnohospodári a rybári, ktorí žili podľa starších kultúrnych vzorcov a ktorých telá boli poznačené tvrdou drinou, mali oprávnenie slúžiť ako príklad severských národných typov. Od polovice 19. storočia bola táto perspektíva posilnená zbierkami vzoriek anatomického múzea, ktoré boli zamerané na antropologický rasový výskum, “uviedlo Národné múzeum vo svojom varovaní.

0Shares
Svet