Šokujúce zistenie vedcov! Jedna strana pologule Zeme sa ochladzuje rýchlejšie

Šokujúce zistenie vedcov! Jedna strana pologule Zeme sa ochladzuje rýchlejšie

Vedci z Univerzity v Oslo zverejnili výsledky štúdie, v ktorej porovnávali teplotu dvoch pologúľ našej planéty. Rozdelením zemegule od poludníka zistili rozdiely v ochladzovaní jej jednotlivých častí. Svoje poznatky publikovali v časopise Geophysical Research Letters.

Zo štúdie vedcov vyplýva, že časť zemegule, kde sa rozprestiera Tichým oceánom, sa ochladzuje rýchlejšie ako jej druhá polovica, kde sa nachádzajú Európa, Ázia a Afrika. Zistili to po tom, čo pozorovali jednotlivé polovice Zeme, keď planétu rozdelili na dve časti cez 60 stupňov dĺžky a nie cez nultý poludník. Autori štúdie uviedli, že dôvodom tepelných rozdielov je fakt, že kontinentálne pevnina je lepším tepelným izolátorom ako voda, ktorou je posledných 400 miliónov rokov pokrytá Pacifickej pologule.

Počas pozorovania kombinovali výskumníci dva súbory dát. Jedným sledovali množstvo tepla prenikajúceho cez zemskú kôru zvnútra zemegule, pri druhom sa zamerali na pohyb kontinentov, ku ktorému došlo za milióny rokov. „Náš tepelný rozpočet naznačuje, že v období od stredného paleozoika pred zhruba 400 miliónmi rokov došlo k ochladeniu na -124 stupňov Celzia, čo je v súlade s geochemickými odhadmi ochladenie plášťa za posledné miliardu rokov. Naša analýza naznačuje aj trvalé rýchle ochladenie tichomorské plášťové pologule, ktorá sa mohla pred 400 miliónmi rokov ochladiť o -223 stupňov viac než jej africký náprotivok, „uvádza sa v štúdii. Pomalým a postupným ochladzovaním sa nakoniec zo Zeme stane chladná, neživá skala ako Mars.

Podobne zamerané predchádzajúce výskumy pracovali s údajmi zozbieranými z doby pred 240 miliónmi rokov, ale pri tejto analýze boli použité dáta z pred 400 miliónov rokov. V prehistorickej etape bolo usporiadanie kontinentov veľmi odlišné od toho, ako ich poznáme dnes. Na Zemi dominovali superkontinentu, napríklad Pangea, ktorá sa začala rozpadať asi pred 200 miliónmi rokov a viedla k súčasnému rozloženie zemskej hmoty. Pohyb, ktorý v minulosti spôsobil migrácii pevniny, pretrváva aj v súčasnosti vďaka magma prúdiacej pod povrchom, ktorá dáva do chodu zemskú kôru. Údaje o tomto pomalom, ale pretrvávajúcim procesu naznačujú, že tichomorská polovica bola pôvodne teplejšia. „Teplo tichomorského plášťa mohlo byť na tomto mieste zachované z obdobia kontinentu Rodinia pred 1,1-0,7 miliardami rokov. V minulosti mohol byť teplejšia ako dnešné africký plášť. Ale teraz, keď sa Európa, Ázia a Afrika nachádzajú v jednej polovici sveta a väčšinu druhej pologule tvorí Tichý oceán, je situácia iná, „dodávajú vedci.

Autor: Petr Vyhnánek

0Shares
Šokujúce Zaujímavosti