Europarlament rokuje o zákazu chladničiek a mrazničiek. Ten dôvod Vás dostane

Europarlament rokuje o zákazu chladničiek a mrazničiek. Ten dôvod Vás dostane

V pondelok 11. 10. 2021 Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu (ENVI) hlasoval o stanovenie rokovacieho mandátu pre Európsku komisiu a členov europarlamentní delegácie, ktorí budú EÚ zastupovať na Konferencii OSN o zmene klímy v britskom Glasgowe. Švédsky europoslanec Pär Holmgren z frakcie Zelených predložil do textu mandátu vyjednávačov za EÚ návrh, ktorého podstatou je návrh urýchlenie zákaze používania niektorých plynov – najmä – hydrofluorocarbonu (HFC). Tento plyn je mimo iného používaný ako chladiace médium v ​​potravinárstve. Schválenie jeho návrhu by spôsobilo kolaps potravinárskej výroby v EÚ.

Podľa skupiny nariadenia EP a Rady označovaných ako „hygienický balíček EÚ“ musí byť telá zvierat po zabití na bitúnku schladená na teplotu, ktorú legislatíva predpisuje pre ďalšie spracovanie na mäso a mäsové výrobky. Podľa pravidiel stanovených v hygienickom balíčku sú k tomu využívané chladiace linky poháňané práve HFC. Tento plyn je používaný ako chladiace médium aj u vozidiel, ktorými sa prepravuje mäso na ďalšie spracovanie a rozvážaný do maloobchodných predajní. Bez jeho použitie by nebolo možné prevádzkovať v maloobchodných predajniach ani chladiace pulty na mlieko a mliečne výrobky ako jogurty, tvaroh alebo maslo. Okrem mäsového priemyslu je HFC používaný aj pri spracovaní ovocia a zeleniny.

V piatok 8. 10. 2021 sa na mňa ako koordinátora frakcie Identita a demokracie (ID) v Poľnohospodárskom výbore obrátili s naliehavou žiadosťou o intervenciu u kolegov z výboru ENVI zástupcovia Združený výrobcov domácich spotrebičov a Potravinárskej komory ČR. Po preverení závažných informácií z ktorých žiadosti u dozorných orgánov štátnej správy SR som sa v mene skupiny europoslancov našej frakcie pracujúci v Poľnohospodárskom výbore obrátil na kolegu koordinátora frakcie ID v ENVI a všetkých poslancov, ktorí našu frakciu vo výbore zastupujú, s príhovorom o zamietnutí tohto šialeného návrhu švédskeho zeleného europoslanca.

Netuším, kde poslanec Holmgren (obr. 1) k tomuto návrhu prišiel. Zrejme sa ale príliš nenamáhal zisťovaním vplyvov, ktoré by jeho schválenie mohlo spôsobiť. Plyn HFC je okrem chladiaceho zariadenia v potravinárstve a domácich chladničiek, sušičiek bielizne a ďalších spotrebičoch používaný rovnako v tepelných čerpadlách a klimatizáciách budov. Schválenie návrhu urýchleného zákazu HFC mohlo spôsobiť, že sa aj budovy Európskeho parlamentu v Bruseli a Štrasburgu premení vo sklenenú vyhňa, v ktorej by bolo extrémne to ťažko pracovať.

Návrh zeleného poslanca by rozhodne nepomohol ani ochrane životného prostredia. Tepelné čerpadlá sú veľmi účinné technológie, ktoré významne pomáhajú znižovať emisie CO2 pri vykurovaní obytných domov aj výrobných a kancelárskych budov. S jej väčším rozšírením pomocou dotácií sa paradoxne počíta aj v rámci Zeleného údelu. Poslanec Holmgren by teda svojím návrhom mohol spôsobiť, že v EÚ nebude možné dodržiavať požiadavky, ktoré nariaďuje potravinárske právo EÚ. A navyše by Únii priviedol do situácie, že by Európska komisia z fondov EÚ rozdeľovala dotácie na obstaranie technológií, ktoré by inou časťou práva EÚ mali byť zakázané. Nad tým by neveriacky krútili hlavou aj preslávení radní v Kocourkova z knihy Ondřeja Sekora.

Vďaka prísnym požiadavkám súčasného Nariadenie 517/2014 o fluórovaných skleníkových plynoch sa množstvo HFC plynov v zariadeniach postupne znižuje, rovnako ako klesá hodnota ich potenciálu globálneho otepľovania. Napriek všetkej snahe vývojárov ešte nie je za hydrofluorocarbon dostupná v praxi použiteľná adekvátna náhrada pre všetky druhy zariadení podľa ich výkonov, teplôt a veľkostí. Urýchlenie jeho zákazu, ako ich navrhuje zástupca frakcie Zelených, v ktorých radách pôsobia aj europoslanci zvolení v SR za Pirátov, na rozdiel od ich predikovatelného postupného znižovania zakotveného v súčasnom znení práva EÚ, by privodilo paralýzu rozsiahle časti nielen potravinárskeho sektora, ale aj mnohých priemyselných tovární, kde je chladenie tiež používané mim iného aj s ohľadom na požiadavky práva EÚ v oblasti pracovných podmienok zamestnancov.

Podľa výsledkov rôznych vedeckých výskumov pred mnohými rokmi HFC, ktorý unikal voľne do ovzdušia pri likvidácii starých chladiacich zariadení, poškodzoval ozónovú vrstvu okolo zemegule. Teraz je vďaka technickému pokroku už tento problém vyriešený a nie je nutné HFC zakazovať. Podľa informácií, ktoré mi poskytli odborníci zo Združenia výrobcov domácich spotrebičov v SR už pôsobí firma, ktorá sa úspešne zaoberá recykláciou tohto plynu zo starých a vyraďovaných prístrojov. Ich technológia zabezpečuje, že pri použití správnej technologickej praxe pri likvidácii starých prístrojov tento plyn nepredstavuje žiadne riziko pre životné prostredie. Vo všetkých firmách, ktoré sa v SR zaoberajú ekologickou likvidáciou elektrospotrebičov, ktorej nariaďuje právo EÚ, už niekoľko rokov pracujú linky českej výroby, ktoré vedia HFC zo starého prístroja kompletne bezpečne odsať do zásobnej nádrže. Z nej je potom plyn za prísnych bezpečnostných opatrení prevážanie na recykláciu.

Vďaka niekoľkým patentom českých firiem proces recyklácie HFC funguje bez akéhokoľvek úniku do ovzdušia. Reálne teda nie je dôvod zakazovať toto chladiace médium, ktoré je používané v mnohých spotrebičoch, bez ktorých sa dnešný život nezaobíde.

Autor:

0Shares
Blog Zaujímavosti