Planéta opíc nie je sci-fi: v Afrike našli civilizované šimpanzy

Planéta opíc nie je sci-fi: v Afrike našli civilizované šimpanzy

Film „Planéta opíc“ zjavne nebol tak ďaleko od pravdy. Východné šimpanzy (Pan troglodytes schweinfurthii), ktoré obývajú tropické lesy na severe Konžskej demokratickej republiky, sa posunuli výrazne vyššie na evolučnom rebríčku. Ešte nedosahujú ľudskú úroveň, ale určite prekonávajú ostatných primátov, a to natoľko, že sa postupne stávajú civilizovanými.

Významný vedecký objav publikovali vedci z nemeckého Planckovho inštitútu evolučnej antropológie spolu s poľskými kolegami z Varšavskej univerzity v časopise Folia Primatologica. Šimpanzy z chránenej oblasti Bili Uere v Kongu jednoducho žijú inak a vytvorili si vlastnú materiálnu kultúru. Štúdium ich správania trvalo 12 rokov a počas tejto doby vedci našli a opísali početné nástroje, ktoré tieto primáty produkujú na získanie a prípravu jedla.

Civilizácia šimpanzov používa pre každý produkt iný špecifický nástroj. Napríklad pri výbere mravcov používajú tyčinky rôznych dĺžok a hrúbok. Na výber včelích hniezd používajú špeciálne prispôsobené vetvy. A keď sa chcú dostať do škrupín slimákov alebo korytnačích škrupín, utierajú ich tvrdým nástrojom pripomínajúcim strúhadlo. Vystrihli jedlo ukryté v zemi, rovnako ako primitívni ľudia.

Film „Planéta opíc“, kde sa primáty vyvinuli do inteligentných tvorov a hovorili, nevyzerá na pozadí tohto objavu tak fantasticky. Okrem toho sa nedávno zistilo, že opice môžu skutočne tiež hovoriť.

zdroj

0Shares
Zaujímavosti