Vedci potvrdili: Zabúdanie môže byť znakom vysokej inteligencie

Vedci potvrdili: Zabúdanie môže byť znakom vysokej inteligencie

Pravdepodobne každý z nás tu a tam nechal dáždnik v reštaurácii alebo si nevybavil maličkosti, ktoré mal v ten deň. A hoci je zabúdanie vnímané ako neresť v spoločnosti, podľa nedávneho výskumu to môže naznačovať vysokú inteligenciu.

Zlá pamäť nemusí byť len negatívna. Iste, dodržiavanie dôležitých úloh a vecí je povinnosťou, ale určite ste sa už stretli s tým, že ste niekoho podpichli, ako je možné, že si nepamätá to alebo ono. „Ľudia s najlepšími spomienkami majú tendenciu zabúdať na relatívne zbytočné detaily v každodennom živote,“ uviedli autori výskumu Paul Frankland a Blake Richards„Ak je náš mozog zahltený príliš veľa detailmi, zhoršuje to jeho rozhodovacie procesy v dôležitých aspektoch. Zabúdanie nám umožňuje zbaviť sa údajov, o ktorých mozog s istotou vie, že sú zbytočné, a tým bránia jeho kapacite.“

Každý človek niekedy zabudne cestu do reštaurácie, kde už bol, alebo si nepamätá mená všetkých svojich kolegov, ktorých stretne na chodbe. Jednoducho nie je žiaduce zapamätať si každé meno. Úzko súvisí s tým, ako náš mozog hodnotí svoje okolie. Ak nepociťuje podstatné zmeny, neprikladá toľko dôležitosti novým vnemom a snaží sa ich vytesniť, aby vytvoril priestor pre skutočne dôležité veci.

To nám tiež uľahčuje rozhodovanie a myslenie. Takže nabudúce, keď si napríklad zabudnete dáždnik v bare, neobviňujte sa za to, že ste idiot. Podľa vedcov to môže naznačovať znak vysokej inteligencie.

0Shares
Zaujímavosti