BORIS JOHNSON PLÁNUJE VÍŤAZSTVO UKRAJINY

BORIS JOHNSON PLÁNUJE VÍŤAZSTVO UKRAJINY

Premiér Boris Johnson sa vyjadril k podmienkam, ktoré musia byť vytvorené na to, aby Ukrajina vyhrala vojnu s Ruskom. Jeho štvorbodový plán má viditeľné nedostatky.

 

Boris Johnson sa vyjadril k podmienkam, ktoré povedú k víťazstvu Ukrajiny nad Ruskom. V komentári sformuloval štyri konkrétne kroky, ktoré musí svet podniknúť na pomoc Ukrajine. Po prvé, Západ musí poskytnúť Ukrajine všetky potrebné zbrane, muníciu, vybavenie a výcvik pre armádu. Samotná Británia plánuje vycvičiť približne 10.000 vojakov za 120 dní. Mimochodom, je to zhruba rovnaký počet Ukrajincov, ktorí podstúpili vojenský výcvik počas 7 rokov pred tohtoročnou inváziou. Po druhé, podľa britského premiéra by Západ mal Ukrajine finančne pomôcť udržať stabilitu svojich štátnych inštitúcií, aby vláda mohla udržiavať slušnú sociálnu infraštruktúru, vyplácať dôchodky a v neposlednom rade mzdy pre štátnych zamestnancov. Po tretie, podľa Johnsona je dôležité zabezpečiť pozemné cesty na vývoz ukrajinských potravín, najmä obilia, aby sa zachovali príjmy ukrajinskej ekonomiky. A posledným bodom je oslobodenie ukrajinských námorných prístavov a vývoz 25 miliónov ton pšenice a kukurice, ktoré sú akútne potrebné na zabránenie hladomoru, najmä v menej rozvinutých krajinách Afriky a Ázie.

Vyššie uvedený plán má zjavné nedostatky, na ktoré poukážem.

  1. Vyzbrojovanie Ukrajiny – Zatiaľ čo Johnson je jedným z tých západných politikov, ktorí najostrejšie vyjadrujú svoj postoj k Rusku, existujú aj iní západní politici, ktorí vyhýbavo hovoria o dodávkach ťažkých zbraní. Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmieta vyslať tanky na Ukrajinu, nemecký kancelár Olaf Scholz požaduje rozhovory s Ruskom a vedenie Ukrajiny na čele s Volodymyrom Zelenským nechce rokovať s Ruskom skôr, ako bude mať dostatočnú zbrojnú kapacitu – najmä americké a britské raketomety. Žiaľ, viacerí vojenskí analytici, generál Jiří Šedivý, už vyjadrili pochybnosti o schopnosti ukrajinskej armády dobyť Ruskom okupované územia. Poukazujú najmä na to, že Ukrajina nemá a nebude mať prevahu v pracovných silách, ktorá by umožnila začať skutočne účinnú ofenzívu. Rusko bude mať stále navrch v pracovných silách a má si z čoho vziať, pretože má väčšiu skupinu záložníkov. Ukrajina priznáva veľké ľudské straty počas bojov pri Severodonecku – denný počet obetí je až 100 ľudí denne a až 500 zranených denne. Toto sú informácie priamo z úst Zelenského. Rusko zmenilo taktiku a postupuje pomaly, ale isto každý deň o niekoľko kilometrov. Využíva desaťnásobnú prevahu v delostrelectve a dominanciu vo vzduchu. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg hovorí o vojne na Ukrajine ako o vojne na Ukrajine ako o vojne na ďalšie roky. Určite sa neočakáva, že Ukrajina dobyje okupované územia do konca roka, čo je plán ukrajinskej generality.
  2. Finančná stabilita Ukrajiny – v dôsledku vojny sa normálne fungovanie ekonomiky na Ukrajine de facto zastavilo. Podľa Zelenského Ukrajina potrebuje až 2 miliardy dolárov mesačne na udržanie prevádzky štátnej služby, niektoré finančné prostriedky prisľúbili USA a EÚ, ale ak by vojna trvala roky, ako tvrdí Stoltenberg, ochota financovať ukrajinský štát sa môže výrazne znížiť, a to ako v USA, tak aj v EÚ. EÚ aj USA teraz zápasia s energetickou krízou, ktorá sa nepodobá tej, v ktorej arabské štáty v roku 1973 prudko vzrástli ceny ropy v reakcii na ďalšiu porážku Izraela v takzvanej Jomkipurskej vojne.
  3. Zabezpečenie trás pre ukrajinský vývoz potravín – tento plán je jasný, ale problém je v tom, že práve východ Ukrajiny, ktorý je chlebovým košom Ukrajiny, je najviac postihnutý vojnou a tohtoročná úroda na Ukrajine bude podľa rôznych odhadov asi 50% minulého roka.
  4. Oslobodenie ukrajinských prístavov je úlohou armády a Rusko urobí všetko pre to, aby bol prístup Ukrajiny k Čiernemu moru čo najviac sťažený. Rusko už odrezalo Ukrajinu od Azovského mora a vojenskí analytici nevylučujú pokus Ruska obsadiť ukrajinské pobrežie západne od Krymu.

Plán britského premiéra je teda založený skôr na želaniach ako na reálnych základoch. Okrem toho bol Johnson vážne poškodený aférou s covidovým lockdownom a jeho vláda odolala hlasovaniu o dôvere, ale niektorí konzervatívni poslanci nehlasovali za vládu. Johnsonovo radikálne protiruské správanie sa snažilo otupiť kritiku jeho činov počas covidovej krízy a jeho pozícia v Británii je podľa politickej analýzy značne oslabená. Preto si myslím, že Johnsonov plán pre Ukrajinu je nereálny a nereálny. Rusko nepustí okupované územia Ukrajiny a nedovolí ich dobytie ukrajinskou armádou za každú cenu.

0Shares
Správy Svet