Samoľúbosť Vladimira Putina začína byť smrteľne nebezpečná

Samoľúbosť Vladimira Putina začína byť smrteľne nebezpečná

Karel Schwarzenberg vo svojej knihe rozhovorov Připraven sloužit (vyšla vo vydavateľstve českého Deníku N) spomína, ako ho jeho aristokratická matka odhovárala od vstupu do politiky: „Zažila som dvadsiate storočie. Bola som jedným z mála ľudí, ktorí videli Churchilla plakať. Poznala som väčšinu európskych politikov predvojnovej aj povojnovej éry. Pamätaj si, že väčšina zločinov a hlúpostí sa nerobí pre sex, peniaze alebo moc, ale zo samoľúbosti.”

O samoľúbosti slovenských politikov, ktorí robia hlúposti a správajú sa ako zločinci, vieme dosť na to, aby sme mohli uznať, že Antonie Schwarzenbergová, princezná z Fürstenbergu, mala pravdu. Narobili veľké škody, ale predsa len v jednej malej krajine.

Ak však rozšírime jej skúsenosť na celý svet, potom máme veľký dôvod na nervozitu. V Rusku totiž vládne prezident Vladimir Putin, ktorého samoľúbosť po dvadsiatich rokoch pri moci narástla do takej miery, že už v roku 2015 o ňom vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová, že „žije v inom svete”. Inými slovami, mimo reality.

Lenže ruská armáda je veľmi reálna a práve teraz táborí 100-tisíc jej vojakov pri hraniciach s Ukrajinou a mnohí znalci Ruska pripúšťajú, že Putin na Ukrajinu naozaj zaútočí. Takéto riziko veľkej vojny (nedá sa vylúčiť ani svetová) tu nebolo už celé dekády.

Aké dôvody pre taký zločin či hlúposť má samoľúby Putin? Tým hlavným je Putinovo presvedčenie, že Západ nemá voči nemu, nasledovníkovi ruských cárov aj Stalina, dostatočný rešpekt a správa sa k nemu ponižujúco. A je tiež presvedčený, že Rusko je obkľúčené nepriateľmi. Útok na Ukrajinu je teda v jeho mysli aktom obrany.

Je presvedčený, že v 90. rokoch Západ využil dočasné oslabenie Ruska a vytrhol z jeho sféry vplyvu strednú a východnú Európu, čo považuje za nepriateľský akt. A teraz mu chce ukradnúť ešte aj Ukrajinu.

Hrozivé je, že Putinova samoľúba paranoja má svoju vnútornú logiku. Nevidí Ukrajinu ako štát, ktorý zo strachu pred Ruskom robí všetko na svoju obranu, vidí ju len ako bábku v rukách Američanov. To znamená, že ak Američania dodali Ukrajincom stovky protitankových striel Javelin a tento rok im sľúbili dodať vojenskú výzbroj za 125 miliónov dolárov, je to pre Putina jasný signál prípravy amerického útoku na Rusko. Minister obrany Sergej Šojgu v utorok dokonca vyhlásil, že Američania pripravujú chemický útok v oblasti Donbasu.

Viac info na dennikn.sk

 

0Shares
Šokujúce Zaujímavosti