Zdá sa, že svet už niekedy zažil epidémiu koronavírusu. V 90. rokoch 19. storočia v roku 1890

Zdá sa, že svet už niekedy zažil epidémiu koronavírusu. V 90. rokoch 19. storočia v roku 1890

Suchý kašeľ, bolesť hlavy, horúčkovitá malátnosť, strata čuchu a chuti. Starí ľudia umierajú, nemocnice sú pod tlakom. Nie, toto nie je opis posledných dvoch rokov, ale pandémie „ruskej chrípky“ z konca 19. storočia. Hoci vedci v 20. storočí identifikovali niekoľko kmeňov chrípky ako možných pôvodcov, niektorí odborníci sa v súčasnosti domnievajú, že ju v skutočnosti spôsobil koronavírus.

Podobne ako „čínsky“ vírus Wuchano, aj táto chrípka dostala svoju prezývku kvôli miestu svojho vzniku – prvé ohnisko bolo zaznamenané v novembri 1889 v Petrohrade. Hoci niektoré príznaky, ako napríklad horúčka, zimnica a bolesti, zodpovedali chrípke, stále častejšie sa objavuje teória, že ochorenie v tom čase v skutočnosti spôsobil koronavírus.

Po vypuknutí epidémie SARS v rokoch 2002-2004 začali virológovia sekvenovať ľudské a zvieracie koronavírusy. Porovnanie dvoch kmeňov betakoronavírusu1 – hovädzieho koronavírusu a ľudského koronavírusu OC43 – ukázalo, že ich posledný spoločný predok pochádza z konca 19. storočia, pričom viaceré štúdie uvádzajú najpravdepodobnejší dátum vzniku okolo roku 1890.

Na podobnosti medzi touto epidémiou a súčasnou pandémiou poukázali v roku 2020 napríklad dánski vedci Lone Simonsen a Anders Gorm Pedersen, ktorých výpočet času výskytu koronavírusu OC43 sa zhoduje s ruskou chrípkou.

Chrípka mala tendenciu „prechádzať cez nervovú kľúčnu kosť a spôsobovať bolesti v rôznych častiach tela takmer so zlomyseľným rozmarnom“.
Sir Morrell Mackenzie, špecialista na choroby hrdla vo viktoriánskom Anglicku

Belgický virológ Marc Van Ranst dospel k rovnakému záveru.

Túto teóriu teraz oživil britský historik Mark Honigsbaum vo svojej knihe Storočie pandémií.

Viac info na novinky.cz

0Shares
Zaujímavosti