Príznaky Covidu sa líšia. Aké sú teraz najčastejšie?

Príznaky Covidu sa líšia. Aké sú teraz najčastejšie?

Hlavným príznakom kovidu-19 je v súčasnosti bolesť hrdla. Vyplýva to zo zdravotných údajov od 17 500 ľudí, ktorí v štúdii britských vedcov z minulého týždňa uviedli, že boli pozitívne testovaní na koronavírus. Ďalšími najčastejšie uvádzanými príznakmi boli bolesť hlavy, upchatý nos a kašeľ, uviedla spravodajská stanica BBC.

Vysoká horúčka, horúčka a strata čuchu alebo chuti – ktoré anglická NHS uvádza ako najpravdepodobnejšie príznaky kovidu-19 – boli u testovaných pacientov oveľa menej časté. Ľudia častejšie hlásili chrapľavý hlas, kýchanie, únavu, bolesti svalov alebo závraty.

To je v súlade so zisteniami iných výskumníkov.

Štúdia s názvom React-1, v rámci ktorej odborníci z Imperial College London pravidelne vyhodnocujú PCR testy na vzorke 150 000 náhodne vybraných obyvateľov z celého Anglicka, ukazuje, že príznaky sa v priebehu času menili. Vedci sa domnievajú, že by to mohlo byť spôsobené tým, ako vírus časom mutuje. Píše portál eurozpravy.cz a ČTK.

Odkedy sa v populácii rozšíril pôvodný kmeň koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý bol prvýkrát potvrdený v čínskom meste Wuhan, objavilo sa niekoľko variantov, z ktorých najnovší je omicron a jeho subvarianty.

Podľa autorov štúdie React-1 je strata čuchu a chuti pri tomto variante menej častá. Namiesto toho ľudia hlásia viac príznakov podobných prechladnutiu a chrípke.

V poslednej fáze výskumu sa vedci zamerali na pôvodný variant omicron, ktorý sa rozšíril v Anglicku v marci. Odvtedy sa rozšírili dve rýchlo sa šíriace subvarianty omikrónu s názvom BA.4 a BA.5, ktoré spôsobujú ďalšie nové infekcie.

 

0Shares
Zdravie