Vo Švédsku zistili nový koronavírus, ktorý prenáša škrečok, „nevieme, či je nebezpečný pre ľudí,“ hovorí virológ

Vo Švédsku zistili nový koronavírus, ktorý prenáša škrečok, „nevieme, či je nebezpečný pre ľudí,“ hovorí virológ

Nový koronavírus s názvom Grimsö bol zistený u druhu škrečka červenohrdlého a vedci stále zisťujú, či má schopnosť „preskočiť“ na ľudí.

„Zatiaľ sme nezistili, akú potenciálnu hrozbu predstavuje vírus Grimsö pre verejné zdravie. Na základe našich predchádzajúcich pozorovaní iných koronavírusov zaznamenaných v spoločenstve potkanov však existuje dobrý dôvod pokračovať v monitorovaní,“ – cituje Science Alert virológa Åkeho Lundkvista z Uppsalskej univerzity – Švédsko. Píše portál Scienceinfo.net.

Nový koronavírus Grimsö bol identifikovaný v tele Myodes glamolus, druhu škrečka červenohrdlého.

Zo 450 voľne žijúcich škrečkov červenohrdlých zozbieraných z lokality nazvanej West Grimsö Stockholm bolo až 3,4 % nositeľmi tohto nového vírusu corona. Miesto zberu myší – Grimsö – je pomenované podľa nového vírusu. V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa vírus Grimsö mohol preniesť na človeka.

Podobne ako netopiere a pangolíny, aj mnohé hlodavce vrátane škrečkov môžu prenášať vírusy, z ktorých niektoré majú schopnosť „preskočiť“ na človeka.

Koronavírusy sú veľmi rozšírenou skupinou vírusov vrátane koronavírusov u zvierat a ľudí a väčšinou spôsobujú menšie problémy. Existujú však aj také druhy, ktoré sú nebezpečné, najmä ak boli práve motivované „preskočiť“ zo zvierat na ľudí, čoho príkladom je vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje Covid-19.

0Shares
Zdravie