Ministerstvo spustilo výzvu pre ľudí v kultúre a kreatívnom priemysle, čas majú do konca júna

Ministerstvo spustilo výzvu pre ľudí v kultúre a kreatívnom priemysle, čas majú do konca júna

30.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. apríla 2021, 14:25

Ministerstvo kultúry SR spustilo výzvu pre profesionálov pôsobiacich v kultúre a kreatívnom priemysle. Informovala o tom šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na tlačovej konferencii.

Žiadosti budú môcť záujemcovia predkladať od pondelka 3. mája do 30. júna 2021. Milanová uviedla, že na výzvu bolo vyčlenených dostatok peňazí pre každého oprávneného žiadateľa, sumu však nešpecifikovala.

Finančná podpora vo výške 4 až 6-tisíc

Žiadateľ môže obdržať finančnú podporu vo výške 4-tisíc alebo 6-tisíc eur, ak má za minulý rok uhradené sociálne odvody minimálne v sume 1 007,34 eura.

Podmienkou tiež je, že musí byť zapísaný v evidencii Fondu na podporu umenia (FPU), a to buď v evidencii profesionálnych umelcov alebo v zozname iných profesionálov v kultúre. Jeho medziročný pokles príjmov by mal byť minimálne o 30 percent.

Žiadatelia musia mať podané daňové priznanie

Riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky rezortu kultúry Matúš Bieščad dodal, že žiadatelia musia mať tiež podané daňové priznanie typu B za roky 2019 a 2020.

„Údaje z týchto daňových priznaní sa používajú v ‚dotačnej kalkulačke‘, ktorá bude uverejnená spolu s výzvou, na overenie podmienky poklesu medziročných príjmov minimálne o 30 percent,“ vysvetlil.

Ďalej doplnil, že minimálnu výšku príjmu v roku 2019 stanovili na 4-tisíc eur. Maximálny príjmový strop v minulom roku je odlišný pre fyzické osoby, ktoré si výdavky uvádzali vo forme paušálu, iný je pre tých, ktorí si uvádzali reálne výdavky.

Bieščad podotkol, že výzvu je možné kombinovať s ostatnými dotáciami, keďže jej účel sa s nimi nevylučuje. Úspešní žiadatelia nemusia preukazovať použitie finančných prostriedkov. Táto pomoc je tiež vylúčená z nutnosti ju zdaniť.

Viac k témam: FPU Fond na podporu umenia, výzva
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo spustilo výzvu pre ľudí v kultúre a kreatívnom priemysle, čas majú do konca júna © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Kultúra