DESIATKY MILIÓNOV MIGRANTOV NEBUDÚ ZAOČKOVANÝ, PRETOŽE VÝROBCOVIA BY MUSELI NIESŤ ZODPOVEDNOSŤ ZA VEDĽAJŠIE ÚČINKY

DESIATKY MILIÓNOV MIGRANTOV NEBUDÚ ZAOČKOVANÝ, PRETOŽE VÝROBCOVIA BY MUSELI NIESŤ ZODPOVEDNOSŤ ZA VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Ako všetci dobre viete, výrobcovia nie sú zodpovední za genetické prípravky, ktorých účinnosť je chybná a vedľajšie účinky sú viac než časté (a dlhodobé neznáme). Zachraňovali ich priamo vlády, ktoré mali preniesť zodpovednosť buď na občanov, alebo na štát. Ak je však niekto občanom krajiny, ktorá nepreniesla zodpovednosť na seba (alebo na občana), potom je za vedľajšie účinky zodpovedný výrobca. To sa však nepáči spoločnostiam, ktoré dobre vedia, že ľuďom ponúkajú sračky…

Desiatky miliónov prisťahovalcov by mohli zostať bez vakcín z globálneho programu, pretože niektorí farmaceutickí giganti sa obávajú právnych rizík škodlivých vedľajších účinkov.

Ide o interné dokumenty aliancie Gavi, ktoré získala agentúra Reuters. Mnohé farmaceutické giganty požadovali, aby im vláda uhradila prípadné vedľajšie účinky, ktoré postihujú jednotlivcov, ale keď vláda nemá kontrolu, nie je to možné.
Tento problém zahŕňa okrem iného aj osoby vysídlené v dôsledku kríz v Mjanmarsku, Afganistane a Etiópii, na ktoré sa nevzťahuje vládny program očkovania. Výrobcovia by tak boli zodpovední za akékoľvek vedľajšie účinky, čo však popierajú.

Pre takýchto ľudí bol vytvorený celosvetový program očkovania COVAX ako tzv. humanitárna rezerva, ktorú majú podávať humanitárne skupiny. Neexistuje však žiadny mechanizmus, ktorý by za to ponúkal kompenzáciu.

Gavi spolupracuje so spoločnosťou COVAX v spolupráci s WHO. Uvádza, že najmä neziskové organizácie, ktoré žiadajú o dávky, nemôžu niesť právne riziko a že k dodávkam môže dôjsť len vtedy, ak farmaceutické giganty samy prijmú riziká.

Počet spoločností, ktoré za týchto okolností akceptujú kompenzáciu, je malý a predstavuje menšinu výrobcov vakcín v programe. Viac ako dve tretiny vakcín v nástroji COVAX pochádzajú od spoločností Pfizer, AstraZeneca a Moderna. Tieto spoločnosti však odmietajú prevziať akúkoľvek zodpovednosť za vedľajšie účinky.
V dôsledku toho približne 167 miliónov ľudí nikdy nedostane príslušné vakcíny. Nehovoriac o tom, že by ich museli brať pod hrozbou, ako to poznáme z Európy a niektorých krajín USA…

Myslím si, že občania dotknutých krajín, ktorí sa neprihlásili k uvedeným farmaceutickým spoločnostiam, môžu byť nakoniec radi, že nebudú zahrnutí do jedného veľkého globálneho experimentu, ako sú napríklad Európania. Prečo sa do toho zapojili Európania, je snáď každému jasné…

0Shares
Šokujúce