Facebookom sa šíri nový typ konšpiračnej teórie Billa Gatesa

Facebookom sa šíri nový typ konšpiračnej teórie Billa Gatesa

Bill Gates je oblečený ako Joker. Vlasy má fluorescenčne zelené, tvár natretú nabielo a jeho podlhovastý úsmev je prerezaný do tváre. V ruke má veľkú ihlu naplnenú svetlozelenou tekutinou. Príspevok na Facebooku bol zdieľaný viac ako 700 krát a zobrazený tisíckami ľudí. Pod ním je popísaný titulok, ktorý dráždi Gatesov „hororový plán“. Je to nepodložená konšpiračná teória, ktorá sa počas pandémie pretrhla cez Facebook. Ale tento príspevok je iný. Je to v arabčine – a je to len jeden príklad oveľa väčšieho problému.

Na desiatkach arabských stránok a skupín získavajú nebezpečné konšpiračné teórie o pandémii milióny názorov a rád. Nový výskum z Inštitútu strategického dialógu (ISD), ktorý je zdieľaný s organizáciou WIRED, ukazuje, že nepravdy očkovania sa šíria po arabsky na Facebooku. Sofistikované dezinformačné operácie zhromaždili milióny zhliadnutí videí propagujúcich dezinformácie vakcínami a získali státisíce sledovateľov. A hoci bol Facebook opakovane kritizovaný za to, že tento problém nerieši v angličtine, rozsahu problému v arabčine, jazyku, ktorým hovorí viac ako 400 miliónov ľudí, sa nevenovala veľká pozornosť.

Medzi 1. januárom a 28. februárom našli vedci ISD 18 stránok na Facebooku a desať skupín zdieľajúcich dezinformácie a konšpiračné teórie súvisiace s pandémiou v arabčine. Spoločne sledovali viac ako 2,4 milióna ľudí. „Nájsť tento obsah bolo príliš ľahké,“ hovorí Moustafa Ayad, výkonný riaditeľ ISD pre Afriku, Blízky východ a Áziu. Popularita Facebooku v arabskom svete v posledných rokoch prudko vzrástla, v roku 2019 je zaznamenaných viac ako 164 miliónov aktívnych používateľov mesačne.

Aby ste získali predstavu o rozsahu problému s arabskými dezinformáciami Facebooku, vytvorili Ayad a analytik ISD Ciaran O’Connor zoznam kľúčových slov súvisiacich s pandémiou a vyhľadali stránky a skupiny, ktoré ich používali. Pomocou analytického nástroja, ktorý vlastní spoločnosť CrowdTangle, vytvorili snímku najdôležitejších komunít, vrátane skupín do 100 000 členov a stránok do 650 000 sledovateľov.

Niektoré z nich sú drzé: názvy skupín, ak sú preložené z arabčiny, obsahovali frázy ako „Corona lie“, „sprisahanie Covid-19“ a „Žiadna vakcína Corona neskončila“. Príspevky na týchto stránkach obsahujú nepravdivé tvrdenia o prísadách, výrobe a zavedení vakcín. Šírili tiež nepodložené konšpiračné teórie tvrdiace, že svet sa blíži ku koncu a že pandémia bola vykonštruovaná ako spôsob kontroly ľudí.

Medzi týmito kalmi klamstiev a omylov sa Gates javí ako spoločná téma. Zakladateľ spoločnosti Microsoft je ústrednou postavou západných konšpiračných teórií okolo pandémie. Tieto klamstvá boli preložené do arabčiny a k videám a obrázkom boli pridané texty alebo komentáre. Na jednu stránku, ktorá má viac ako 134 000 lajkov, sa dostalo video o „hororovom pláne“ Gatesa, ktoré ho neopodstatnene obviňovalo z toho, že sa chce vyľudniť na planéte a zarobiť si peniaze vakcínami. (Nie sú dôkazy, že by to bola pravda)

Od začiatku pandémie sa Facebook snažil potlačiť šírenie dezinformácií a dezinformácií Covid-19 na svojej platforme. Vo februári 2021 uviedla, že odstráni tvrdenia, podľa ktorých je Covid-19 vyrobený človekom, že vakcíny nebudú účinné a vakcíny sú toxické, alebo by bolo bezpečnejšie túto chorobu dostať. Toto je nad rámec ďalších tvrdení, ktoré odstráni v súvislosti s pandémiou. Uviedol tiež, že zakáže všetky dezinformácie o akýchkoľvek vakcínach a zameriava sa na skupiny, ktoré porušujú jej pravidlá.

Hovorca Facebooku tvrdí, že podniká „agresívne kroky“ proti dezinformáciám Covid-19. „Od začiatku pandémie sme z Facebooku a Instagramu odstránili viac ako 16 miliónov obsahov obsahujúcich škodlivé dezinformácie Covid-19 a odstránili sme skupiny a stránky pre opakované zdieľanie tohto materiálu, vrátane niekoľkých skupín a stránok určených Inštitútom strategického dialógu “, Hovorí hovorca a dodal, že k viac ako 167 miliónom kusov obsahu pridal varovné štítky. Neposkytlo žiadne informácie o množstve obsahu v arabskom jazyku, ktoré odstránil.

Hovorca dodáva, že Facebook má tri arabské partnerstvá na kontrolu faktov – AFP, Fatabyyano a Reuters. Hovorca tiež tvrdí, že Facebook využíva AI na to, aby zistil nový obsah, ktorý by mohol porušiť jeho pravidlá, a zistil zmenené verzie existujúceho obsahu, ktorý odstránil alebo označil ako nepresný. Zatiaľ čo Facebook odstránil sedem zo skupín a stránok odkrytých výskumom ISD, neposkytoval žiadny dôvod, prečo boli odstránené, ani nevysvetlil, prečo zostali aktívne ďalšie. Okrem stránok Facebook tvrdí, že odstránil aj niektoré príspevky a videá.

Stránky a skupiny, ktoré ISD našla, sú iba zhrnutím niektorých z najvýznamnejších arabských konšpiračných teórií. Vedci tvrdia, že na správne pochopenie skutočného rozsahu dezinformácií a na preskúmanie konšpiračných teórií na miestnej úrovni budú potrebovať viac času a finančných prostriedkov.

„Aj v anglických prípadoch [Facebook] bol veľmi pomalý a neefektívny v tom, aby dokázal označiť dôveryhodne nebezpečné konšpiračné teórie, a dokonca aj rozhodovať o tom, aký obsah sa považuje za politický a čo nie,“ hovorí Eliza Campbell, asociovaná riaditeľka pre vplyv na americká výskumná organizácia Middle East Institute so sídlom v USA, ktorá sa venuje otázkam moderovania obsahu na Blízkom východe na platformách sociálnych médií. „Pravdepodobnosť je taká, že neinvestovali ľudskú silu alebo neinvestovali do správneho druhu odborníkov na predmet, pokiaľ ide o to, ako navrhnúť tieto politiky,“ dodáva.

V čase písania tohto článku napríklad jedna stránka na Facebooku s viac ako 288 000 lajkmi a 450 000 sledovateľmi hostí najmenej dve videá s rozhovormi s konšpiračným teoretikom Davidom Ickem. Videá pochádzajú z rozhovorov, ktoré som urobil v rozhovore pre London Real, ktoré boli upravené tak, aby obsahovali arabské titulky. Jeden bol sledovaný viac ako dva milióny krát. (V apríli 2020 Facebook a YouTube odstránili video London Real predstavujúce Ickeho, ktoré falošne prepojilo Covid-19 a 5G; vlastné kanály Icke boli z Facebooku odstránené v máji 2020).

„Má rôzne videá, ktoré hovoria, že vakcíny sú nebezpečné, nie sú bezpečné, že Covid je podvod, že ich zorganizoval technokratický kult,“ hovorí O’Connor. ISD tiež poukazuje na jedno 27-minútové video hostené na facebookovej stránke, ktoré hovorí, že pandémia bola „zorganizovaná tak, aby ste sa báli vakcíny podstúpiť“. Video bolo mnohokrát odhalené, ale táto arabská verzia nebola označená ako klamlivá.

Podľa ISD boli videá zverejnené strediskom v období od marca 2020 do konca februára 2021 zobrazené viac ako 25 miliónovkrát. Za ten čas sa počet lajkov na stránke zvýšil o 65 percent. „Toto je prepracované,“ dodáva O’Connor. „Toto je operácia [ľudí], ktorí sa snažia ovplyvniť debatu.“

Okrem hlavnej stránky na Facebooku má stredisko aj záložnú stránku a svojim nasledovníkom povedalo, aby sa im toto páčilo v prípade, že budú odstránené. Tiež nasmeruje ľudí na jeho telegramový kanál a prítomnosť na iných platformách sociálnych médií.

Centrum tiež zverejňovalo videá na YouTube. Po výskume ISD platforma vlastnená spoločnosťou Google odstránila hlavný a záložný kanál Centra. YouTube hovorí, že kanály porušili svoje zmluvné podmienky, hoci nešpecifikovali, ktoré z nich – Centrum tiež predtým malo stránku, ktorá bola odstránená z YouTube. Po tom, čo YouTube odstránil kanály, stále živá stránka Centra na Facebooku zverejnila obrázok so zamračenou tvárou a odkazy na jeho web, kanály Twitch a Telegram.

„Nie je to len výzva pre Facebook,“ hovorí Ayad. „Je zrejmé, že väčšina obsahu, ktorý môžeme sledovať a monitorovať, je na Facebooku a spája nás s niektorými ďalšími vecami.“ Ayad tvrdí, že spoločnosti pôsobiace v sociálnych sieťach musia užšie spolupracovať so skupinami občianskej spoločnosti a využívať miestne odborné znalosti, aby mohli účinne bojovať proti konšpiračným teóriám a dezinformáciám online, bez ohľadu na to, kde sa šíria. „Nechávate tam hore arabské veci, aby ste ich hnisali,“ hovorí. „Nakoniec to spôsobí túto intelektuálnu hnilobu, kde sa stáva čoraz viac hlavným prúdom.“ Píše portál Wired.

0Shares
Šokujúce