„Vracajú sa komunistické časy“ – EÚ môže prinútiť členské štáty ako Maďarsko, aby sa „delili“ o plyn s krajinami ako Nemecko

„Vracajú sa komunistické časy“ – EÚ môže prinútiť členské štáty ako Maďarsko, aby sa „delili“ o plyn s krajinami ako Nemecko

Iné krajiny môžu chcieť zmocniť maďarskej lacnej ruskej ropy a zemného plynu a zároveň predstierať, že Maďarsko je v prvom rade „zlý človek“ na získanie energie.

Nemecko v poslednom desaťročí zaviedlo katastrofálnu energetickú politiku, zatvorilo svoje jadrové elektrárne, potrestalo baníkov a výrobcov energie a potom sa dramaticky viac spoliehalo na ruský plyn a ropu. Popredný nemecký politik pracujúci v Bruseli Manfred Weber teraz vyzýva krajiny, aby sa v priebehu budúceho roka „podelili“ o svoj plyn prostredníctvom „záväzných mechanizmov“ na riešenie energetickej krízy, za ktorú sú nemecko a ďalšie krajiny do značnej miery zodpovedné.

Myšlienka, ktorú predložil Weber, ktorý je lídrom Európskej ľudovej strany, už má svojich kritikov, pričom expert na energetické právo Máté Tóth pre spravodajský portál Mandiner povedal, že schéma plynovej solidarity pripomína konfiškácie počas komunistických čias.

V skutočnosti bude Weberov návrh na „zdieľanie“ energetických zdrojov skutočne nedobrovoľný, pretože vyzýva na „záväzný mechanizmus“ na úrovni EÚ. To by znamenalo, že členské štáty so silnými rezervami, ako je Maďarsko, by boli nútené zdieľať svoje zdroje energie s tými istými krajinami, ktoré presadzovali sankcie, ktoré viedli k vážnemu nedostatku energie, ktorému Európa teraz čelí.

Maďarsko zostáva závislé od ruskej energie a krajina sa nikdy nesnažila zvýšiť energetické sankcie alebo opustiť ruskú ropu s argumentom, že by to ochudobnilo Maďarsko, ako aj celú Európu. Zatiaľ čo Poľsko jasne presadzovalo ďalšie sankcie voči Rusku, krajina si vybudovala najväčšie zásoby plynu v Európe a preskúmala alternatívne zdroje plynu, takže krajiny ako Nemecko pravdepodobne sledujú zásoby plynu svojich susedov, pretože veľká energetická kríza sa naďalej vyvíja.

Ako už skôr informoval Remix News, v nedeľňajšom rozhovore pre nemecké noviny Tagesspiegel Weber navrhol, aby Európska únia usporiadala v júli summit o „spravodlivom rozdelení“ zemného plynu.

„Európa naliehavo potrebuje rozhodnutia o záväznej energetickej solidarite. Nechcem zažiť viac zmätku ako počas pandémie, keď všetci uzavreli hranice a vybavili si masky, keďže Európa zlyhala,“ povedal Weber. Píše portál RMX.

„Inými slovami, potrebujeme záväzné mechanizmy, ako sa solidárne vysporiadať s plynom, ktorý je v zásobníkoch, aby si každý nedával pozor len na seba. Na jeseň, keď sa veci stanú naozaj vážnymi, musia tieto mechanizmy fungovať,“ dodal.

Máté Tóth povedal, že Weberov návrh nebol až taký prekvapujúci:

„Samotná myšlienka je absurdná, ale bohužiaľ sa to dalo očakávať. Táto myšlienka už číhala v tieni. Jedinou otázkou bolo, kto to vymyslí, pretože zametanie národných zásobníkov plynu vyvoláva spomienky na komunistickú konfiškáciu,“ povedal Tóth mandinerovi.

Tóth vidí, že prerozdeľovacia legislatíva by bola vytvorená vo forme vyhlášky Európskej rady a Európskeho parlamentu, prispôsobenej rámcu regulačnej koncepcie Energetickej únie tak, aby mala priamy účinok. „Nielenže by tak nemusela čakať na implementáciu zo strany členských štátov, ale uplatnila by sa proti vlastnej národnej legislatíve členských štátov, a to aj v ich neprospech,“ povedal Tóth.

0Shares
Šokujúce