Litva sa vzpiera rozhodnutiu súdu EÚ a bude naďalej brániť svoje hranice pred migrantami, sľubuje minister vnútra

Litva sa vzpiera rozhodnutiu súdu EÚ a bude naďalej brániť svoje hranice pred migrantami, sľubuje minister vnútra

Litovský minister vnútra Agnė Bilotaitė uviedol, že vládna politika zadržiavania nelegálnych migrantov je záležitosťou „národnej bezpečnosti“.

Litva bude ignorovať rozhodnutie súdu EÚ z minulého týždňa, že politika ochrany hraníc krajiny týkajúca sa automatického zadržiavania nelegálnych prisťahovalcov je nezlučiteľná s právom EÚ, uviedol v piatok minister vnútra Agnė Bilotaitė.

Pobaltská krajina bojuje proti prílevu nelegálnych prisťahovalcov z Bieloruska od minulého leta, pričom niekoľko tisíc migrantov pochádzajúcich z Blízkeho východu a Afriky sa pokúša prejsť na jej územie.

Vilnius obvinil Minsk z organizovania „hybridného útoku“ na krajinu, ktorý účinne umožnil mnohým migrantom prejsť cez Bielorusko, aby sa dostali na vonkajšiu hranicu Európskej únie. Litva vyhlásila výnimočný stav a schválila legislatívu na boj proti kríze.

Súd EÚ vo štvrtok rozhodol, že litovský zákon, ktorý umožňoval automatické zadržiavanie osôb žiadajúcich o azyl po nelegálnom vstupe do krajiny, je nezákonný, čo litovský minister vnútra Agnė Bilotaitė odmietol akceptovať. Píše portál RMX.

„Odrazili sme útok organizovaný Lukašenkovým režimom, aký Európa nikdy predtým nezažila,“ uviedol Bilotaitė vo vyhlásení. „Hybridný útok, ktorý používal živých ľudí ako nástroje, bol zastavený. Lukašenko nedokázal premeniť našu krajinu na záchytný dvor. Cesta z Bieloruska je dokončená – samotní migranti to už uznávajú,“ dodala.

Vzhľadom na dlhotrvajúci rusko-ukrajinský konflikt litovský minister vnútra prisľúbil, že bude pokračovať v politike krajiny neprijímania nelegálnych migrantov, pričom tvrdil, že je to nevyhnutné opatrenie na obranu krajiny. „Je to v záujme našej národnej bezpečnosti,“ dodal Bilotaitė.

0Shares
Správy Svet