IIHF musí prijať verdikt, pri rozhodovaní o návrate Rusov a Bielorusov kladie na prvé miesto bezpečnosť

IIHF musí prijať verdikt, pri rozhodovaní o návrate Rusov a Bielorusov kladie na prvé miesto bezpečnosť

1.2.2023 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) kladie na prvé miesto posúdenie bezpečnosti pri rozhodovaní, či pre sezónu 2023/2024 pripustí návrat tímov z Ruska a Bieloruska medzi účastníkov medzinárodných podujatí. Už skôr federácia vylúčila návrat výberov oboch krajín na tohtoročných majstrovstvách sveta mužov, ktoré v máji budú hostiť lotyšská Riga a fínske Tampere.

Najneskôr v máji chce IIHF prijať verdikt, či sa v nasledujúcom ročníku vrátia ruské a bieloruské reprezentačné výbery do súťažného diania.

Ukrajina a ďalšie krajiny sú proti

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v predchádzajúcich dňoch začal hľadať spôsob, ako by mohli reprezentanti z oboch spomenutých krajín súťažiť na OH 2024 ako neutrálni športovci. Šancu vrátiť sa by podľa MOV mali dostať iba športovci, ktorí nepodporujú vojenské ťaženie Rusov na Ukrajine.

To sa však stretlo s nevôľou na strane Ukrajincov a proti sú aj ďalšie európske krajiny. Podľa MOV by mali strešné organizácie jednotlivých športových odvetví vyhodnotiť prípadný návrat športovcov z Ruska a Bieloruska.

Prijatie verdiktu nebude jednoduché

O tom, že prioritou IIHF bude bezpečnostné hľadisko hráčov, informoval prezident hokejovej federácie Luc Tardiff vo Fínsku počas kontroly jedného z dejísk májových MS mužov. Podobnú rétoriku zvolila IIHF aj vo februári 2022, keď krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine, ktorú rozpútali Rusi s pomocou Bielorusov, zrušila účasť hokejistov oboch krajín na medzinárodných podujatiach pod svojou hlavičkou.

„Máme zodpovednosť. Musíme garantovať bezpečnosť všetkých účastníkov podujatí – realizačných tímov, hráčov aj fanúšikov. Takú máme zodpovednosť a taký je náš verdikt,“ povedal Francúz Tardiff.

Hlava svetového hokeja sa čoskoro plánuje stretnúť so zástupcami MOV a diskutovať o plánoch výboru. Poznamenal však, že prijatie akéhokoľvek verdiktu nebude jednoduché.

Práve Rusko malo v máji 2023 hostiť MS mužov v Petrohrade, turnaj však napokon budú spoluorganizovať Fínsko a Lotyšsko.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – IIHF musí prijať verdikt, pri rozhodovaní o návrate Rusov a Bielorusov kladie na prvé miesto bezpečnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Hokej