Prokurátorská rada vyzýva špeciálnych prokurátorov, aby nezverejňovali časti dozorových spisov. Apeluje aj na politikov

Prokurátorská rada vyzýva špeciálnych prokurátorov, aby nezverejňovali časti dozorových spisov. Apeluje aj na politikov

27.1.2023 (Webnoviny.sk) – Prokurátorská rada Generálnej prokuratúry SR (GP SR) vyzýva zástupcov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), aby pri informovaní verejnosti dôsledne dodržiavali ustanovenia právnych predpisov a nezverejňovali súčasti dozorových spisov.

Uvádza sa to vo vyhlásení rady, ktoré poskytla jej predsedníčka Linda Wáclavová. Zároveň rada dôrazne žiada politikov, aby svojimi vyjadreniami nezaťahovali prokurátorov do politického boja a nezasahovali do ich osobnej integrity.

Výzva smerovaná politikom

„Týmto prokurátorská rada Generálnej prokuratúry SR vyzýva všetkých politikov celého politického spektra, aby v prípade, ak majú konkrétne poznatky o páchaní trestnej činnosti prokurátormi, tieto oznámili orgánom činným v trestnom konaní pretože iba týmto spôsobom je možné zabezpečiť zákonnosť,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Predstavitelia Úradu špeciálnej prokuratúry na tlačovej konferencii v stredu 25. januára uviedli, že Generálna prokuratúra SR v súvislosti s niektorými medializovanými kauzami vyzývala súdy, aby odmietli obžalobu podanú prokurátormi ÚŠP, pričom poukazovala na nedostatky v priebehu prípravného konania.

Zverejnili list prokurátorky

Konkrétne malo ísť o prípady bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Miroslava Výboha a tiež bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v prípade, v ktorom je stíhaný s podnikateľom Petrom Koščom.

Na podporu tohto tvrdenia ÚŠP zverejnila na sociálnej sieti aj list prokurátorky generálnej prokuratúry adresovaný Špecializovanému trestnému súdu v ktorom konštatuje, že ponecháva na zváženie sudcu, či v trestnej veci Vladimíra Pčolinského mohlo dôjsť k porušeniu práva na obhajobu.

Generálna prokuratúra tvrdenia o výzvach na odmietnutie obžaloby odmietla.

Viac k témam: prokurátori, Rada prokurátorov Slovenskej republiky, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátorská rada vyzýva špeciálnych prokurátorov, aby nezverejňovali časti dozorových spisov. Apeluje aj na politikov © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko