Dánska premiérka vládne pevnou rukou: Migranti? Nechcem tu jedinú žiadosť o azyl!

Dánska premiérka vládne pevnou rukou: Migranti? Nechcem tu jedinú žiadosť o azyl!

Nielen Nemecko, Francúzsko či Británia, ale tiež rad severských krajín sa stáva vytúženým európskym cieľom migrantov z Blízkeho východu či severe Afriky. Lenže zatiaľ čo napríklad vo Švédsku gangy mladistvých prisťahovalcov pridávajú vrásky na čele miestnom, Dáni sa s migráciou vyrovnávajú po svojom. Vláda premiérky Mette Frederiksen dokázala počet žiadateľov o azyl zraziť na najnižšiu číslo od konca minulého tisícročia a teraz si vytýčila ďalší cieľ: ani jeden utečenec za celý rok!

Mette Frederiksen Dánsku vládne pevnou rukou a vo svojich štyridsiatich troch rokoch má s vysokou politikou bohaté skúsenosti.

Do dánskeho parlamentu zasadla prvýkrát už v roku 2001, kedy jej bolo pouhopouhých dvadsaťštyri. V rokoch 2011 až 2014 bola ministerkou zamestnanosti a následne rok viedla rezort spravodlivosti. Potom sa stala šéfkou sociálnych demokratov a v roku 2019 je doviedla k víťazstvu vo voľbách.

Od tej doby môže z pozície premiérky pohodlnejšie presadzovať svoje často nekompromisné názory. Týkajú sa napríklad masívne migrácie, proti ktorej sa Frederiksen vymedzuje.

A je úspešná. Ako vyšlo najavo, Dánsko v roku 2020 registrovalo historicky najmenej žiadateľov o azyl od roku 1998, kedy sa začal ich počet zavádzať do štatistík, konkrétne ich bolo 1547.

Mimochodom je to bezmála čtnáctkrát menej ako na vrchole migračnej krízy v roku 2015.

Viac info na expres.cz

0Shares
Svet