EÚ vyjadruje hnev po tom, čo Dánsko schválilo návrh na vyslanie migrantov do tretích krajín

EÚ vyjadruje hnev po tom, čo Dánsko schválilo návrh na vyslanie migrantov do tretích krajín

Dánsky parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorý by umožňoval posielať žiadateľov o azyl do tretích krajín, a to aj mimo európskeho kontinentu. Podľa zákona budú migranti zaregistrovaní po prílete do Dánska a potom nastúpia do lietadla smerujúceho do krajín, napríklad do Afriky, kde bude partnerská krajina vybavovať ďalšie žiadosti.

Medzi štátmi, ktoré by mohli uzavrieť partnerstvo s Dánskom, sú krajiny ako Rwanda, uvádza agentúra AFP. Etiópia a Eritrea údajne rokujú aj s Kodaňou, pričom náklady na celý proces hradia Dáni. Zákon tiež stanovuje, že migrant môže byť v tejto tretej krajine zadržaný, aj keď je jeho žiadosť o azyl schválená.

Európska komisia už vyjadrila obavy z nového dánskeho zákona.

„Externé spracovanie žiadostí o azyl nastoľuje základné otázky týkajúce sa prístupu k azylovým konaniam a účinného prístupu k ochrane,“ uviedol hovorca Európskej komisie Adalbert Jahnz.

Zdôraznil, že hľadanie azylu je základným právom Európskej únie.

Zákon kritizovali aj organizácie pre ľudské práva. Minulý mesiac Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC) požiadala Kodaň, aby návrh neschválila. Píše portál RMX.

„UNHCR je naďalej dôrazne proti externalizačným iniciatívam, ktoré násilne presúvajú žiadateľov o azyl do iných krajín,“ uviedla zástupkyňa Európskej rady Gillian Triggsová. „Takéto praktiky podkopávajú práva tých, ktorí hľadajú bezpečie a ochranu, démonizujú ich a potrestajú a môžu ohroziť ich životy.“

Organizácie pre ľudské práva varujú, že ak budú ďalšie krajiny nasledovať dánsky príklad, právo na azyl bude ohrozené. Dánsky minister pre migráciu Mattias Tesfaye však tvrdí, že opatrenie je humánnejšie ako súčasné procesy, pretože zníži príliv migrantov, ktorí riskujú svoje životy na nebezpečných migračných trasách.

0Shares
Svet