Dánsko sa stalo prvou krajinou v Európe, ktoré zbavilo sýrskych utečencov pobytu a to i napriek odporu Amnesty a OSN

Dánsko sa stalo prvou krajinou v Európe, ktoré zbavilo sýrskych utečencov pobytu a to i napriek odporu Amnesty a OSN

Dánsky minister zahraničia Jeppe Kofod naznačil, že zatiaľ čo na mnohých miestach v Sýrii stále trvá občianska vojna, existujú časti krajiny, kde je situácia „iná“. Dánske úrady sa domnievajú, že sýrske hlavné mesto Damask je bezpečnou oblasťou, do ktorej sa možno vrátiť, a to aj napriek odporu OSN a Amnesty International.

Dánsko sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá zamietla povolenie na pobyt sýrskym utečencom.

V posledných týždňoch bolo 94 Sýrčanov informovaných, že im bude v Dánsku odobraté povolenie na pobyt. Oveľa viac sa očakáva, že v budúcnosti dostanú rovnakú správu.

„Na mnohých miestach v Sýrii stále trvá občianska vojna, ale v niektorých častiach krajiny je situácia iná,“ uviedol dánsky minister zahraničia Jeppe Kofod pre denník Politiken.

Dánske orgány považujú tieto oblasti vrátane metropolitnej oblasti okolo Damasku za bezpečné.

Plány na zrušenie povolení na dočasný pobyt sýrskym utečencom sa však stretli s opozíciou a kritikou vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý trvá na tom, že oblasti návratu nie sú dostatočne bezpečné:

„Return predpokladá, že podmienky sú trvalo stabilné. To nevidíme nikde v Sýrii, “uviedla pre denník Information hovorkyňa UNHCR Dánsko Elisabeth Haslundová.

Haslundová vyjadrila znepokojenie nad tým, čo označila za jasnú zmenu v dánskej utečeneckej politike, keď majú orgány tendenciu prehodnocovať základňu pre povolenie na dočasný pobyt častejšie ako predtým.

Dánska politika vzniesla podobné námietky zo strany Amnesty International, ktorá zdôraznila, že vracajúcim sa Sýrčanom môže hroziť vážne porušenie ľudských práv.

0Shares
Svet Zaujímavosti