EÚ hovorí Turecku, aby prijalo späť migrantov z Grécka

EÚ hovorí Turecku, aby prijalo späť migrantov z Grécka

Komisár EÚ pre vnútorné veci uviedol, že Turecko by sa malo držať dohody z roku 2016, v rámci ktorej by Ankara mala prijať späť neúspešných žiadateľov o azyl z gréckych ostrovov. Úradníci EÚ majú vycestovať na budúci týždeň do Turecka na rokovania.

Predstavitelia EÚ v pondelok povedali tureckej vláde, že musí „urgentne“ obnoviť prijímanie migrantov z Grécka, kde sú tisíce zadržiavané v táboroch

Blok uzavrel v roku 2016 s Ankarou dohodu, že prijme späť žiadateľov o azyl z gréckych ostrovov, ktorým boli ich žiadosti zamietnuté.

Medzi členmi EÚ, Gréckom a Cyprom, sa však v priebehu desaťročí trvajúceho námorného sporu s Tureckom vyskytlo napätie.

„Vyzývam Turecko, aby urýchlene obnovilo návrat migrantov z Grécka,“ uviedla komisárka pre vnútorné záležitosti EÚ Ylva Johanssonová počas návštevy ostrova Lesbos, ktorý hostí viac ako 8 000 žiadateľov o azyl.

Európska komisia, exekutíva EÚ, v pondelok prisľúbila prostriedky EÚ 276 miliónov eur (326 miliónov dolárov) na nové tábory na ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros.

Podľa odhadov mimovládnych organizácií je tam hostených takmer 14 000 migrantov.

Grécky minister pre migráciu Notis Mitarachi zopakoval Johanssonovu výzvu a vyzval Ankaru, aby prijala 1450 migrantov, ktorých žiadosti o azyl boli zamietnuté.

0Shares
Svet