Uzavreté hranice Európy tlačia na migrantov, aby prešli nebezpečným alpským prechodom do Francúzska. Problémom je zima a hlad.

Uzavreté hranice Európy tlačia na migrantov, aby prešli nebezpečným alpským prechodom do Francúzska. Problémom je zima a hlad.

Pretože hranice v Európe sú čoraz ťažšie prekonateľné kvôli pandemickým obmedzeniam, niektorí migranti a žiadatelia o azyl, ktorí sa dostali do Európy cez Balkán, sa snažia dostať do Francúzska pešou turistikou cez Alpy z Talianska.

Taliansko-francúzske Alpy môžu predstavovať posledný ťažký hraničný priechod pri namáhavej ceste migrantov. Ale pešia turistika cez ne, najmä v zime, je náročná aj pre tých, ktorí cestou prekonali ďalšie nebezpečné prekážky.

Mnohí sa to snažia robiť v noci, aby si ich nevšimlo francúzske Národné žandárstvo, ktoré hliadkuje na snehových bicykloch.

Ak ich spozorujú v blízkosti hraníc, po niekoľkých hodinách zadržania sa vrátia do Talianska.

Amir Hotak je 23-ročný žiadateľ o azyl, ktorý utiekol z Afganistanu. Novinárom povedal o krajinách, cez ktoré prešiel, aby sa dostal tak ďaleko. Píše portál Euronews.

„Afganistan až po Irán, Irán až po Turecko, Turecko až po Grécko, Grécko až po Albánsko, Albánsko až po Čiernu Horu, Čierna Hora po Bosnu, Bosna po Chorvátsko, Chorvátsko po Slovinsko. Potom Taliansko,“ vysvetlil.

„Počnúc niekoľkými mesiacmi, v roku 2020, sa typ migrantov prechádzajúcich do tejto oblasti trochu zmenil, existuje veľa rodín, často s deťmi, ktoré zídu po balkánskej trase, takže hlavnými národnosťami sú Afganci, Iránec, Iračan,“ uviedol Michele Belmondo, dobrovoľník talianskeho Červeného kríža.

„Často sa stávajú nehody ako lavíny. Ďalším veľkým nebezpečenstvom sú teploty, chlad. Ak človek nie je správne vybavený rukavicami a termálnym oblečením, môže byť prenocovanie v teplotách -15 ° C alebo -20 ° C smrteľné.“

V talianskej obci Claviere hraničiacej s Francúzskom Červený kríž od roku 2017 zachytil okolo 5 000 migrantov.

0Shares
Svet