„Neviem, čo mám teraz robiť“: Africkí študenti v Litve uviazli po prechode z Bieloruska

„Neviem, čo mám teraz robiť“: Africkí študenti v Litve uviazli po prechode z Bieloruska

Od začiatku roka dorazilo do Litvy viac ako 4 000 migrantov. V roku 2020 ich dorazilo iba 80. Všetci pochádzajú zo susedného Bieloruska. Medzi týmito migrantmi sú mladí africkí študenti, ktorí boli v pokušení prekročiť hranicu, ale teraz sa ocitli uviaznutí.

Podľa jeho vlastného priznania, len pred niekoľkými mesiacmi, by Koffy* nebol schopný určiť Bielorusko na mape. „Vedel som, kde je Rusko, ale nie Bielorusko,“ vysvetľuje. 27-ročný muž pochádza zo západoafrickej krajiny, hoci v obave o vlastnú bezpečnosť požiadal InfoMigrants, aby názov tejto krajiny nezverejňoval. Bol zapojený do opozície voči súčasnému režimu, a tak sa rozhodol opustiť svoju krajinu, pretože hovorí, že sa mu vyhrážajú.

7. júla, po niekoľkomesačnom štúdiu v Bielorusku, sa mladý muž rozhodol odísť z Bieloruska do Litvy.

Koncom júna začal plánovať svoj odchod z Bieloruska. Videl, že niekoľko ďalších študentov sa už presťahovalo zo študentského sídla v bieloruskom hlavnom meste Minsk, kde býval. „Niekto mi povedal, že ľudia odchádzajú, pretože hranica s Litvou je otvorená,“ spomína.

Takže aj Koffy si myslel, že skúsi šťastie. Z Minsku odišiel do mesta Grodno, asi 50 kilometrov od litovských hraníc. Odtiaľ si zobral taxík do poslednej dediny pred hranicami a prešiel pešo do Litvy. „Potom, čo sme šli asi dve hodiny, ma zastavila litovská polícia a odvtedy som bol zadržaný.“

 

Podľa migrantov sú podmienky vo vnútri budovy „neľudské“. V kúpeľniach hovoria, že podlaha je pokrytá exkrementmi, pretože všetky toalety sú zablokované. Izby sú také špinavé, že na podlahu boli položené hrubé drevené palety, aby sa ľudia mohli pohybovať bez toho, aby kráčali priamo po podlahe.

Koffy sa tiež sťažuje na zlé riadenie, pokiaľ ide o distribúciu potravín pre migrantov vo vnútri budovy. „Niekedy sa nájdu ľudia, ktorí niektorým ľuďom dajú niekoľko porcií, a potom pre nás ostatných neexistuje,“ hovorí mladý muž, ktorý niekoľko dní hovorí, že dokázal zjesť iba jedno jedlo denne. Píše portál Infomigrants.

 

A photo taken by Koffy on the inside of the center at Verebiajei | Photo: Private
A photo taken by Koffy on the inside of the center at Verebiajei | Photo: Private

Takto to vyzerá v centre vo Verebiajei.

0Shares
Svet