Éra dominancie Západu sa končí – bývalý britský premiér Tony Blair

Éra dominancie Západu sa končí – bývalý britský premiér Tony Blair

Po prvýkrát v modernej histórii môže byť Východ za rovnakých podmienok ako Západ, pretože globálna dominancia USA a ich spojencov sa končí, povedal bývalý britský premiér Tony Blair.

Vzhľadom na dôsledky pandémie COVID-19 a konfliktu na Ukrajine „pre veľkú časť západného obyvateľstva životná úroveň stagnuje,“ poznamenal Blair vo svojej výročnej prednáške v nadácii Ditchley Foundation v sobotu.

„Západná politika je v zmätku – straníckejšia, škaredšia, neproduktívnejšia; a poháňaný sociálnymi médiami,“ čo ovplyvňuje domáce aj medzinárodné záležitosti, povedal Blair a argumentoval, že ruská vojenská operácia na Ukrajine „by sa mala stať kľúčovým bodom, ktorý oživí náš (západný) zmysel pre misiu“. Píše portál MSN.

Podľa 69-ročného muža, ktorý viedol vládu Spojeného kráľovstva v rokoch 1997 až 2007, však „najväčšia geopolitická zmena tohto storočia príde z Číny, nie z Ruska“.

„Blížime sa ku koncu politickej a ekonomickej dominancie Západu. Svet bude prinajmenšom bipolárny a možno multipolárny,“ predpovedal.

„Je to prvýkrát v modernej histórii, čo môže byť Východ za rovnakých podmienok ako Západ,“ dodal.

Aby Západ zostal relevantný v novom prostredí, musí vypracovať spoločnú stratégiu, „presadzovanú koordináciou, odhodlaním a kompetenciami“, s vyššími výdavkami na obranu, aby „udržal vojenskú prevahu“ a zároveň rozšíril takzvanú „mäkkú silu“ budovaním vzťahov s rozvojovými krajinami.

0Shares
Zaujímavosti