Odborníci upozorňujú: Ak zbadáte na ZEMIAKU tento varovný znak, nejedzte ho

Odborníci upozorňujú: Ak zbadáte na ZEMIAKU tento varovný znak, nejedzte ho

Ak máte doma staré vrecko zemiakov, pravdepodobne by ste ho mali vyhodiť. Oškrabávanie zemiakov s klíčkami či vykrajovanie zelených častí totiž nemusí byť bezpečné. Odborníci varujú pred jediným zrejmým znakom toho, že zemiaky nie sú vhodné na konzumáciu.

I keď sa môže zdať, že po vyrezaní zelených častí sú zemiaky vhodné na konzumáciu, nie je to celkom tak. Podľa portálu Healthline sa zemiak zazelená, keď začne produkovať chlorofyl, čo je prirodzený proces. Keď sa objaví tento tento pigment, znamená to, že zemiaky začali produkovať aj solanín, ďalšiu zlúčeninu, ktorá ich chráni pred poškodením zvieratami, hmyzom, baktériami a hubami.

Solanín je však toxín, ktorý preniká aj do samotných zemiakov, nielen do zelených škvŕn, a ich vysoká hladina môže byť pre ľudí nebezpečná. Píše portál topky.sk.

Odborníci si nie sú istí, koľko solanínu je potrebného na to, aby vám bolo zle, pretože je neetické testovať to na ľuďoch. Ďalší výskum však odhalil, že konzumácia iba 0,6 miligramu solanínu na kilogram hmotnosti môže viesť k chorobe. „To znamená, že konzumácia 450 gramov zemiakov, ktoré prekročili prijateľnú úroveň 20 mg solanínu na 100 gramov, by stačila na to, aby sa urobilo 50-kilovému človeku zle,“ píše sa v štúdii. Obzvlášť dôležité je udržiavať zemiaky so zelenými škvrnami mimo ľudí alebo detí, ktoré majú nižšiu telesnú hmotnosť, a sú preto ešte viac ohrozené otravou solanínom.

0Shares
Zaujímavosti