Prečo netreba so zateplením domu váhať?

Prečo netreba so zateplením domu váhať?

Aby platilo staré známe „všade dobre, doma najlepšie“, musí byť domácnosť v prvom rade komfortná a taktiež v nej musí byť zdravá klíma, ktorá nebude robiť problémy z dlhodobého hľadiska. Dôležité je z tohto hľadiska aj zateplenie.

Nielen menej kúrenia, ale celkovo menšie náklady na energie

 

Keď sa opýtate bežných ľudí na dôvody zateplenia domu, najčastejšie budete počuť odpovede o znižovaní nákladov na kúrenie počas zimy. Áno, zateplenie domu znižuje tepelné straty počas chladných mesiacov, ale rozhodne nie je „len“ o lacnejšom kúrení.

Zateplenie pomáha aj pri boji s letnými horúčavami, keďže tepelná izolácia redukuje prehrievanie interiéru vplyvom slnečných lúčov. Ak máte klimatizáciu, vďaka zatepleniu ju nebudete musieť používať tak intenzívne.

Kvalitné zateplenie vám tak môže ušetriť viac ako 50 % nákladov na energie. Nezabudnite však, že nejde len o zateplenie fasády. Aj keď cez steny sú najväčšie tepelné straty, v tesnom závese za nimi je strecha. Takže myslite aj na účinnú izoláciu strechy vrátane kvalitnej strešnej fólie.

Ochrana muriva aj vášho komfortu

 

Aké ďalšie výhody prináša zateplenie domu? Zateplenie, napríklad obľúbenou formou s použitím expandovaného polystyrénu, chráni murivo pred poveternostnými vplyvmi a vznikom plesní na vnútorných povrchoch stien a zabezpečí, že obvodový plášť bude bez tepelných mostov, trhlín a porúch. Okrem toho zateplenie funguje do istej miery aj ako akustická izolácia.

V neposlednom rade zateplenie poskytuje príjemnejšie a zdravšie prostredie. Je to hlavne vďaka vyrovnanejšej vnútornej teplote a stálejšej vlhkosti. Komfortne sa človek v interiéri cíti ak rozdiel teploty vzduchu a povrchu stien nie je väčší ako 2 – 3 °C.

Toto dodržať je problém hlavne v zime. Pri nezateplených domoch totižto teplota na povrchu stien kolíše zhruba od 13 do 19 °C. Vďaka zatepleniu sa táto teplota stabilizuje a zvýši. Pohybuje sa na úrovni 18,5 – 20,5 °C. Vďaka tomu je stabilná aj vlhkosť v rozmedzí 40 – 60 %.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Kishivan / Shutterstock.com

0Shares
Zaujímavosti