Sú lepším interiérovým tienením žalúzie alebo rolety?

Sú lepším interiérovým tienením žalúzie alebo rolety?

Žalúzie alebo rolety, ktorý z týchto dvoch druhov interiérového tienenia je lepší? Kedysi dominovali rolety, potom ich všetci menili za žalúzie a teraz sú z veľkej časti populárne opäť rolety. Zarytí zástancovia jedného, či druhého tienenia vám budú hovoriť, že ten ich favorit je lepší, lebo… lebo povedali. Ako to je však so žalúziami a roletami naozaj?

Odpoveď bude možno iná, ako ste čakali

Hneď v úvode povieme, že ak čakáte definitívne vyriešenie sporu o to, či sú lepšou tieniacou technikou obľúbené žalúzie, alebo rolety, čakáte márne. „Problém“ je ten, že sa to nedá jednoznačne určiť. Žalúzie a rolety totižto tienia navzájom odlišnými spôsobmi.

Môže sa teda stať, že jeden spôsob bude vyhovovať jednej skupine ľudí a druhý spôsob druhej. Môžeme si však tieto spôsoby opísať a možno vám uľahčiť rozhodovanie v prípade, že sa chystáte na svoje okná osadiť novú tieniacu techniku.

Na základe čoho sa môžete prikloniť k niektorej z variant?

Žalúzie sú zložené z lamiel, ktoré je možné nielen sťahovať a vyťahovať, ale aj naklápať. To umožňuje plynulú reguláciu intenzity svetla. Má to však aj nevýhody. Z funkčného hľadiska nedosiahnete úplné zatemnenie interiéru, keďže časť svetelných lúčov si vždy nájde cestu pomedzi lamely. A taktiež čistenie lamiel je dosť pracné a nie práve najjednoduchšie.

A čo moderné rolety? Pri roletách odpadá možnosť plynulej regulácie intenzity svetla, keďže látku, ktorá v interiérových roletách slúži na tienenie, môžete len sťahovať alebo vyťahovať. Na druhej strane, keď chcete čo najviac zatemniť miestnosť, rolety to dokážu lepšie. A taktiež ich údržba je jednoduchá, keďže mnohé látky môžete jednoducho vyprať a v najhoršom prípade vymeniť.

Čo z toho vyplýva? Záleží od vašich vlastných preferencií, či skôr preferujete možnosť plynulej regulácie s horším maximálnym tienením, alebo skôr chcete mať možnosť čo najväčšieho zatemnenia interiéru a nevadí vám, že intenzitu nemôžete regulovať tak plynule ako pri žalúziách. Ak vám je v tomto smere jedno, môže potom zavážiť aj údržba, ktorá je pri roletách podstatne jednoduchšia.

Zdroj obrázka:

Autor: New Africa / Shutterstock.com

0Shares
Zaujímavosti