Vážny problém Ukrajiny s tuberkulózou by mohol predstavovať problémy v oblasti verejného zdravia počas utečeneckej krízy v Česku

Vážny problém Ukrajiny s tuberkulózou by mohol predstavovať problémy v oblasti verejného zdravia počas utečeneckej krízy v Česku

Česko sa v posledných dňoch vyrovnáva s nárastom prípadov tuberkulózy a hoci príčina zostáva neznáma, ukrajinská utečenecká populácia by mohla byť zodpovedná.

Národný ústav verejného zdravotníctva (SZÚ) zaznamenal viac pozitívnych vzoriek na baktérie spôsobujúce tuberkulózu. K nárastu mohol prispieť prílev migrácie z Ukrajiny, kde je choroba bežnejšia. Podľa lekárskeho časopisu Lancet má Ukrajina štvrtý najvyšší výskyt tuberkulózy v európskom regióne WHO a piaty najvyšší počet potvrdených prípadov extenzívne rezistentnej TBC na svete.

Zatiaľ čo sa šíria aj iné teórie, ako napríklad pokles testovania v minulom roku v dôsledku pandémie Covid-19, prevalencia tuberkulózy na Ukrajine napriek tomu predstavuje hrozbu pre verejné zdravie pre mnohé krajiny strednej a východnej Európy, ktoré prijímajú státisíce utečencov.

Podľa odhadov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) na základe údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na každých 2 000 vysídlených žien z Ukrajiny možno očakávať jeden prípad aktívnej tuberkulózy. U mužov starších ako 65 rokov je jeden prípad pre 1 600 ľudí a deti mladšie ako 14 rokov, jeden pre 5 000. V Českej republike získalo víza približne 307 000 utečencov.

0Shares
Šokujúce Zdravie