BLÍŽI SA VOJENSKÝ KONFLIKT?

BLÍŽI SA VOJENSKÝ KONFLIKT?

Koncentrácia vojenských síl a výzbroje na východe Ukrajiny sa zvyšuje, do oblasti mieri ako americké, tak aj ruské jednotky, lode a letectvo. Američania sa pod vedením novej administratívy netají túžbou uzmout Rusom späť Krym, hoci z historického hľadiska je nespochybniteľné, komu patrí a z Washingtonu je to na tento polostrov skutočne ďalej než z Moskvy.

Nemožno predpokladať, že by sa Vladimír Putin tohto územia vzdal a odovzdal ho americkej armáde len preto, že by sa Bidenovi & spol páčilo postaviť tam vojenskú základňu. Je tiež pravdepodobné, že roztrasený starček veliaci najagresívnejší svetovej armáde nie je vôbec schopný momentálne posúdiť nebezpečnosť rozpútanie konfliktu, keď nedokáže ani absolvovať bežnú tlačovú konferenciu, bez toho by mal podstrčené ťahák s odpoveďami. Je to len bábka, s ktorou hýbu zo zákulisia úplne iní.

Východ Ukrajiny je vo vojne de facto už niekoľko rokov. Momentálna eskalácia napätia sa po zmene v Bielom dome dala očakávať. K moci sa v USA dostali tí, ktorí už raz zmeny v tejto krajine zariadili. Preslávený Majdan bol v réžii Američanov a pokus vytvoriť z Ukrajiny vlastný vojenskú základňu na dostrel Rusku je prioritou momentálneho vedenie Spojených Štátov. Pokračuje tak snaha zavliecť Rusko do ozbrojeného konfliktu, ktorého presah by mohol byť katastrofálne. Navyše možno očakávať, že si chcú Američania predovšetkým vyskúšať, ako dobre na tom sú Rusi so svojou výzbrojou a či je technicky neodskočila natoľko, že by s tým mohla mať americká armáda v prípadnom celosvetovom konflikte zásadné a neriešiteľné problémy. Ukrajina sa tak môže stať určitú laboratórií.

V tejto napätej dobe sa v Európe riešia ďalšie veci. Zdá sa, že ruská vakcína Sputnik V je lepšie ako propagované látky od Pfizeru a moderne. Takže sa ruský produkt dostáva do konfliktu záujmov a západné vlády riešia, čo s tým. Rakúšania si Sputnik objednali, na slovenské to spolitizovala tak, že to otriaslo vládou a došlo k rošádu na poste jej predsedu. Nemecko a Taliansko sa rozhodli pre licenčnú dohodu na výrobu Sputnika V, u nás Pekarová-Adamová vníma Sputnik V ako preparát s vedľajšími politickými účinkami majúcimi za úlohu destabilizovať európske smerovanie k liberálnemu poňatiu budúcnosti. Prepáčte, ale ona je fakt úplne tupá.

Zároveň Američanom extrémne vadí dokončovanie plynovodu Nord Stream II., Ktorým Rusi môžu plne zásobovať Európu svojim plynom, bez toho aby museli použiť staršie plynovodnej vetva vedúca cez Ukrajinu. Tú môžu relatívne v pokoji vypnúť a spôsobiť v tejto krajine ešte väčší mráz. Navyše tým Rusko odreže americkej spoločnosti od európskeho biznisu s plynom a ich tankery zaparkuje na pobreží Atlantiku na americkej strane.

Autor: Jindřich Kulhavý

0Shares
Blog