Putin načrtáva paralelu medzi Stalingradom a vojnou na Ukrajine – a pripomína jadrový vplyv Ruska

Putin načrtáva paralelu medzi Stalingradom a vojnou na Ukrajine – a pripomína jadrový vplyv Ruska

Exaktly 80 rokov po odovzdaní pozostatkov 6. armády odcestoval ruský prezident Vladimír Putin do Volgogradu, aby si pripomenul víťazstvo ruskej armády pod vedením poľného maršala Friedricha Paulusa v bitke pri Stalingrade, ako to robí každý rok a polročné výročie. «Stalingrad» je bývalý názov mesta na rieke Volhy, ktorý bol premenovaný v roku 1961, ale začiatkom februára na pamiatku medzníkovej udalosti na dva dni opakuje svoje staré meno. Bol odhalený nový pamätník Stalina. To sa však nezhoduje s obrovskou sochou «Motherland Calls» na Mamajevovi Kurganovi, kedysi ťažko vybojovanom kopci severne od centra mesta, kde Putin vo štvrtok večer položil veniec. A návrat k názvu Stalingrad nedávno odmietli dve tretiny obyvateľov Volgogradu v prieskume verejnej mienky.

Bitka pri Stalingrade je jedným z najsilnejších symbolov sovietskeho obranného boja proti inváznej armáde nacistického Nemecka. Podobne ako blokáda Leningradu má osobitné miesto v Rusku a nástupníckych štátoch Sovietskeho zväzu na pamiatku Veľkej vlasteneckej vojny, ako sa tu nazýva druhá svetová vojna.

Opäť ohrozený nemeckými tankami

Už takmer rok, od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine, všetko spojené s obranou proti „národno-socialistickému nebezpečenstvu“ nadobudlo z oficiálneho ruského hľadiska ďalší význam. V krátkom prejave pred koncertom na pamiatku bitky Putin evokoval neomylnosť a hrdinstvo sovietskych vojakov a sovietskeho ľudu a nakreslil priamu paralelu s dnešnou vojnou.

Povedal, že moderná verzia «nacizmu» opäť ohrozuje existenciu Ruska. Nebezpečenstvo opäť prichádzalo zo zväzku európskych národov a opäť to boli nemecké tanky «s ich krížmi», ktoré ohrozovali Rusko, tvrdil Putin. Vydal však varovanie pre každého, kto by si mohol myslieť, že povedie západné národy, vrátane Nemcov, do vojny s Ruskom a bude sa ho snažiť poraziť na bojisku: Bola by to úplne iná vojna ako tá minulá. Rusko je schopné reagovať, povedal Putin, a jeho reakcia sa neobmedzuje len na obrnené vozidlá – jasný náznak schopnosti jadrového úderu.

zdroj: NZZ

0Shares
Šokujúce