Zelenského sen o EÚ sa rozpadol, pretože….

Zelenského sen o EÚ sa rozpadol, pretože….

Snahy VOLODYMYRA Zelenkyho o vstup do EÚ by mohli lídri bloku zablokovať pre jeho slabú povojnovú ekonomickú výkonnosť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa posunul o krok bližšie k svojmu dlhoročnému snu o vstupe do Európskej únie. Ukrajina získala v piatok štatút kandidátskej krajiny , čo je prvý oficiálny krok smerom k tomu, aby sa stala členským štátom EÚ. Cesta pred nami je však nebezpečná s viacerými krokmi, ktoré treba prekonať, a sériou pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať pred vstupom do klubu EÚ. A vzhľadom na rozpadávajúcu sa ekonomiku krajiny pod inváziou Vladimira Putina, expert EÚ hovorí, že európske krajiny by mohli rozbiť nádej prezidenta Zelenského, že niekedy vstúpi do bloku.

Emmanuel Dupuy, prezident Inštitútu pre perspektívu a bezpečnosť v Európe (IPSE), pre Express.co.uk povedal: „Vstup do Európskej únie nie je o politickej vôli. Ide o administratívnu a súdnu spôsobilosť a prijatie určitého počtu pravidiel, ktoré Ukrajina ešte nespĺňa.

„Ukrajina je a bude – keď príde do Európskej únie teraz alebo o desať rokov – najslabšou z európskych ekonomík. A to je, samozrejme, obrovská záťaž pre Ukrajinu aj pre krajiny Európskej únie, ktoré to možno veľmi dobre neprijmú.“

Ukrajinská ekonomika by sa podľa Svetovej banky mohla v tomto roku zmenšiť o 45,1 percenta. „Ruská invázia prináša masívnu ranu ukrajinskej ekonomike a spôsobila obrovské škody na infraštruktúre,“ varoval viceprezident Svetovej banky pre európu a región Strednej Ázie, ktorý zdôraznil, že skutočný vplyv vojny sa bude líšiť v závislosti od trvania a intenzity vojny. A vojna nevykazuje žiadne známky toho, že by sa vzdala.

Hoci sa niektorí lídri EÚ zaviazali pomôcť obnoviť Ukrajinu, návrh zákona by mohol dosiahnuť až 600 miliárd dolárov, povedal prezident Zelenskyj počas samitu rady generálneho riaditeľa Wall Street Journal v Londýne.

„Je tu politická vôľa lídrov,“ povedal Dupuy a poznamenal, že aj dlhoročný Putinov spojenec Viktor Orbán vyjadril podporu kandidatúre Ukrajiny.

„Diskutoval s Volodymyrom Zelenským, ktorý vzbudzoval dojem, že v žiadnom prípade nebude klásť svoje veto na možnú integráciu zrýchlenej ukrajinskej kandidatúry,“ dodal.

Prezident Zelenskyj teraz stojí pred náročnou úlohou začleniť do ukrajinskej legislatívy desaťtisíce pravidiel EÚ. Atlantická rada našla celkovo 80 000 strán pravidiel upravujúcich súdne systémy a obchod.

„Existuje 300 strán noriem zákonov a určitého počtu tém, ktoré je veľmi ťažké riešiť, ako je právny štát, boj proti korupcii, rovnosť medzi mužmi a ženami, ako aj boj proti nútenej práci,“ vysvetlil Dupuy.

Všetky tieto pravidlá sú súčasťou acquis Spoločenstva, orgánu práva Európskej únie, ktoré zahŕňa 31 kapitol od voľného pohybu tovaru až po politiku hospodárskej súťaže.

0Shares
Šokujúce