Internetová mapa Kto vlastní.sk odkrýva utajovaných vlastníkov hotelov a lyžiarskych stredísk, nájdete tam Kollára aj mená známych finančníkov

Internetová mapa Kto vlastní.sk odkrýva utajovaných vlastníkov hotelov a lyžiarskych stredísk, nájdete tam Kollára aj mená známych finančníkov

30.12.2022 (Webnoviny.sk) – Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) pripravila rozsiahlu aktualizáciu internetovej mapy Kto vlastní.sk, ktorá odkrýva vlastnícke pozadie takmer tisícky zariadení v cestovnom ruchu. Pri výbere hotela či lyžiarskeho strediska počas zimnej dovolenkovej sezóny môže tak u návštevníka zavážiť etický rozmer nákupu týchto služieb.

Utajený prevádzkovateľ

Organizácia v tlačovej správe ďalej informovala, že najviac zasiahnutý bol hotelový sektor, menšie či väčšie zmeny vo vlastníckej štruktúre sú v každom desiatom zariadení. Naopak, stabilné sú lyžiarske strediská, kde sa zmeny udiali len pri dvoch.

Od spustenia portálu v júni 2021 sa nahor výraznejšie neposunula transparentnosť. Informáciu o svojom prevádzkovateľovi tají na webe stále viac ako štvrtina zariadení, a to 664 z celkovo 934,“ uviedla TIS.

Zadlženosť voči štátu

Podstatou portálu Kto vlastní je hodnotenie zariadení turistického ruchu podľa stupňa ich transparentnosti, informácií o vlastníctve, zverejňovaní finančných výkazov a podľa zadlženosti voči štátu.

Výsledné hodnotenie radí zariadenia do šiestich skupín podľa dosiahnutého percentuálneho skóre. Úplne bez problémov je naďalej až polovica z nich – 461 z 943. Naopak, neuspokojivých a problémových je 65 zariadení vrátane ôsmich ski areálov,“ uviedla TIS.

Finančníci zo skupiny J&T

Tvrdí, že medzi majiteľmi lyžiarskych areálov sú aj finančníci zo skupiny J&T, podnikateľ František Hodorovský, či Ján Smerek, Slavomír Hatina, Peter Čičmanec, Milan Fiľo a Vladimír Soták.

Jedným z piatich lyžiarskych stredísk, ktorých návštevu neodporúčame, je i Park Snow Donovaly, ktorý vlastní predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár. Pri tomto verdikte komisia zohľadnila jeho kontroverznú podnikateľskú minulosť pred vstupom do politiky,“ dodala TIS.

Mafiánsky šéf

Transparency International Slovensko taktiež upozorňuje, že medzi problémovými hotelmi v turistických centrách je Šport hotel Donovaly z trestnej kauzy podvodne získaných miliónových vratiek DPH, v ktorej je obvinený podnikateľ Marián Kočner alebo tatranský Hotel Gerlach spájaný s údajným mafiánskym šéfom Milanom Reichelom.

Viac k témam: Cestovný ruch, hotely a penzióny, J&T, Lyžiarske strediská, Mafia, Vratky DPH
Zdroj: Webnoviny.sk – Internetová mapa Kto vlastní.sk odkrýva utajovaných vlastníkov hotelov a lyžiarskych stredísk, nájdete tam Kollára aj mená známych finančníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko