ZMOS zdvíha varovný prst. Združenie vyzvalo vládu, aby obnovila funkčnosť Slovenského pozemkového fondu (video)

ZMOS zdvíha varovný prst. Združenie vyzvalo vládu, aby obnovila funkčnosť Slovenského pozemkového fondu (video)

17.1.2022 (Webnoviny.sk) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva Vládu SR na obnovenie funkčnosti Slovenského pozemkového fondu (SPF). Zástupcovia ZMOS o tom informovali na dnešnej tlačovej konferencii. Ako upozornil predseda Komory miest ZMOS Štefan Gregor, Rada SPF má 13 členov, z ktorých sú v súčasnosti vo funkcii iba traja, čo má za následok nefunkčnosť SPF.

„Ku koncu októbra 2021 skončila funkčnosť šiestim členom, jeden člen dlhodobo nebol obsadený, a k 6. decembru skončilo funkčné obdobie ďalším trom členom,“ vysvetlil Gregor.

Nefunkčná Rada SPF

Funkčné obdobie členov SPF je tri roky. Podľa zákona všetkých členov SPF vymenováva Národná rada SR (NR SR), z toho ôsmich členov na návrh Vlády SR, jedného člena za ZMOS a jedného zástupcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Ostatných členov vymenováva NR SR na návrh Výboru NR SR pre poľnohospodárstvo, podľa aktuálneho zastúpenia politických strán.

„V tejto chvíli Rada SPF nie je funkčná, naposledy sme zasadali 21. októbra,“ zdôraznil Gregor s tým, že na každej rade sa schvaľuje niekoľko desiatok predajných, nájomných a reštitučných zmlúv. Ako dodal, tým, že Rada SPF tri mesiace nezasadala, zmluvy a žiadosti na vysporiadanie pozemkov stoja a nemá o nich kto rozhodnúť.

NR SR ani vláda nekoná

Rada SPF tak podľa Gregora nedokáže plniť svoje kľúčové zákonné povinnosti a súčasná situácia komplikuje samosprávam postup pri riešení Európskych štrukturálnych investičných fondov a ďalších mechanizmov. Ako poznamenal, situácia je dlhodobo známa a z dôvodu, že ani NR SR ani vláda neurobila žiadne kroky, činnosť Rady SPF je pozastavená.

„Preto sme sa rozhodli, že vyzveme predsedu vlády SR a takisto predsedu parlamentného výboru, aby konali a vymenovali chýbajúcich členov Rady SPF,“ dodal Gregor s tým, že SPF môže pripraviť administratívne zmluvy a náležitosti na vysporiadanie pozemkov, ale kým ich neschváli Rada SPF, tieto dokumenty nemôžu podpísať štatutári.

Zdroj: Webnoviny.sk – ZMOS zdvíha varovný prst. Združenie vyzvalo vládu, aby obnovila funkčnosť Slovenského pozemkového fondu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko