Ak vidíte tieto biele pruhy na kurčati, mali by ste si dvakrát premyslieť, či ho budete jesť!

Ak vidíte tieto biele pruhy na kurčati, mali by ste si dvakrát premyslieť, či ho budete jesť!

Ľudia teraz jedia viac mäsa ako kedykoľvek predtým, pretože napríklad kurací steak je obľúbeným zdrojom bielkovín. Takže by nemalo byť prekvapením, že chovatelia musia dodávať viac mäsa na trh vysokou rýchlosťou. A všetci na to doplácame.

 

Ak ste pozorní, všimli ste si, že čoraz viac kuracích pŕs obsahuje takzvané „biele pruhy“. Jedná sa o prúžky tuku, ktoré sa objavujú v dôsledku obrovského množstva hydiny chovanej v továrenských farmách (až 90%).

Kurčatá sú kŕmené antibiotikami a hormónmi, čo má za následok ich rýchly rast, keď za 2 týždne majú veľkosť dospelého kurčaťa. Je to 4-krát rýchlejšie, pretože obyčajné kurča rastie 6 mesiacov! Jeden experiment zahŕňajúci 285 vtákov zistil, že 96% z nich malo biele pruhy a drevité prsia, čo zase znamenalo tvrdšie mäso. Kuracie mäso má obsah tuku zvýšený až o 224%.

Tieto biele prúžky sú znakom toho, že kurča trpí svalovou poruchou nazývanou „biele pruhy“. Naznačujú, že kurča rástlo rýchlo a jeho tukové tkanivo sa vyvíja nerovnomerne. Takéto mäso obsahuje škodlivé tuky a prísady. Nemusí chutiť vôbec tak, ako by mala a je nevhodná pre naše zdravie.

Aké je správne pruhovanie kuracích pŕs

Na nasledujúcom obrázku môžete vidieť 3 rôzne kuracie prsia.

A – Kuracie prsia s normálnym stupňom bieleho pruhovania

B – Kuracie prsia stredne kvalitného bieleho pruhu

C – Kuracie prsia s ťažkým stupňom bieleho pruhovania

Ako ste určite pochopili, prsia označené písmenom A by mali byť vašou voľbou.

Ak pripravíte takéto mäso (označené B a C) tak, že ho varíte raz, nemusíte sa obávať žiadnej otravy. Pri častej konzumácii však môže dôjsť k poškodeniu vnútorných orgánov a hormónov alebo obezite, ochoreniam pečene a obličiek.


Zdroj: Ak vidíte tieto biele čiary na kuracom mäse, mali by ste si dvakrát rozmyslieť, či ho budete jesť!

 

Foto: Screenshot foto archiv

0Shares
Zaujímavosti