Putinov tromf: Ropa a Plyn

Putinov tromf: Ropa a Plyn

Európska únia je konečne pripravená vydať zákaz ruskej ropy a plynu, aby ochromila Putinovu vojnovú mašinériu na Ukrajine.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová je pripravená navrhnúť plán, ktorý by do konca roka zakázal ruskú ropu. Zákaz vývozu ruskej ropy a plynu by bol pre Putina zničujúcou ranou, keďže príjmy z energetického priemyslu predstavujú v roku 2021 približne 40 percent rozpočtu krajiny. Podľa správy Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) Moskva od začiatku vojny 24. februára zarobila viac ako 63 miliárd eur z vývozu ropy, plynu a uhlia.

Odborníci varujú, že veľká závislosť Európy od ruských fosílnych palív je dôsledkom Putinovej invázie na Ukrajinu, keďže západné mocnosti uvalili ochromujúce sankcie na takmer všetky ostatné aspekty moskovskej ekonomiky.

Zdroje pre Politico uviedli, že návrh sankcie bude vydaný v utorok, tesne pred stretnutím veľvyslancov pri EÚ v stredu.

EÚ podľa zdrojov nevydá okamžitý zákaz ruskej ropy, ale skôr vytvorí plán na postupné ukončenie dovozu ropy z Moskvy do konca roka.

Zo strachu pred odvetou zo strany Putina vo forme zákazu toku plynu do Európy sa blok doteraz zdráhal sankcionovať ruský energetický sektor.

Okrem plánu na postupné ukončenie ťažby ruskej ropy budú sankcie EÚ zahŕňať aj viac významných jednotlivcov a zamerajú sa na viac ruských bánk, ako je Sberbank.

Ako vojna na Ukrajine pokračuje, dokonca aj krajiny ako Nemecko, ktoré je silne závislé od Putina na plyne, naznačili, že sú pripravené postupne vyradiť ruskú ropu do konca roka.

„Nemecký veľvyslanec v stredu oznámil novú pozíciu Berlína s tým, že nie sú len v poriadku s ropnými sankciami, ale aktívne podporujú postupné ukončenie ťažby ropy, a nie len cenový strop a zákaz ruského uránu.

„Pre Nemcov, Rakúšanov a ďalších je dôležité, aby EÚ vo všeobecnosti znížila svoju energetickú závislosť od Ruska.

„To zahŕňa aj zákaz dovozu ruských jadrových palív. Pre nich je to trochu ne-brainer.“ Píše portál Express.co.uk

Mnohí členovia EÚ však údajne váhajú so zákazom, pretože sa obávajú, aký vplyv by to malo na ceny plynu.

Taliansko a Grécko ako alternatívu navrhli cenový strop na dovoz ropy, pričom využili pozíciu bloku ako najväčšieho nákupcu ruskej energie na kontrolu cien.

0Shares
Zaujímavosti