Historické horúčavy v Európe lámu rekordy. Je to predzvesť budúcnosti?

Historické horúčavy v Európe lámu rekordy. Je to predzvesť budúcnosti?

Nové teplotné rekordy, požiare a zákazy vonkajších podujatí bijú európsky kontinent po tom, ako v druhej polovici minulého týždňa prišla historická vlna horúčav. Teploty blížiace sa k 40 stupňom Celzia zasiahli Česko cez víkend, zatiaľ čo časti Francúzska, Rakúska, Nemecka a Španielska zaznamenali rekordné teploty.

Odborníci opisujú nezvyčajne spaľujúce počasie ako predzvesť budúcnosti.

Najväčšia rieka Talianska, Po, je taká suchá, že z vody začínajú vyčnievať vraky vojnových lodí. V Katalánsku, kde sa minulý týždeň teplomery ukázali až na 43 stupňov Celzia, vypukol v dôsledku pretrvávajúceho sucha opäť rozsiahly lesný požiar, ktorý prinútil tisíce ľudí opustiť svoje domovy. Vo francúzskom departemente Gironde, kde leží mesto Bordeaux, úrady zakázali vonkajšie aktivity, ako aj vnútorné aktivity na miestach bez klimatizácie.

Vlna horúčav zasiahla začiatkom tohto roka aj Európu. Namiesto letných mesiacov prišla v polovici júna a bola ešte intenzívnejšia. V niektorých oblastiach Španielska a Francúzska bolo podľa Svetovej meteorologickej organizácie až o 15 stupňov teplejšie ako zvyčajne.

„Mám 86 rokov, narodila som sa tu, ale nemyslím si, že som niekedy zažila horšiu vlnu horúčav,“ povedala pre BBC Jacqueline Bonnaudová z Toulouse na juhu Francúzska. Píše portál RXM.

Podľa odborníkov je pravdepodobnosť extrémneho nárastu tepla spôsobená zmenou klímy. Štúdia World Weather Attribution z roku 2019 zistila, že vlny horúčav sa bežne vyskytujú približne každých 30 rokov, ale pred sto rokmi boli teplotné maximá o štyri stupne nižšie.

Pre denník Aktuálně.cz to potvrdil aj klimatológ Pavel Zahradníček z Výskumného ústavu globálnych zmien Českej akadémie vied.

„Napríklad v Českej republike začínajú tropické dni o 18 dní skôr ako pred 60 rokmi. Zároveň sa posledné tropické dni v roku odložili o 12 dní do septembra,“ hovorí.

 

0Shares
Zaujímavosti