Rakúšan so sklerózou multiplex žaluje vládu, aby urobila viac pre boj s klimatickou zmenou

Rakúšan so sklerózou multiplex žaluje vládu, aby urobila viac pre boj s klimatickou zmenou

3.3.2021 (Webnoviny.sk) – Rakúšan s typom sklerózy multiplex závislej od teploty žaluje rakúsku vládu, aby urobila viac pre boj s klimatickou zmenou. V utorok to oznámili jeho právni zástupcovia. Žalobu predložia na budúci mesiac na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP).

Žalobu Mexa M. podporuje environmentálna skupina Fridays for Future. Tá sa prostredníctvom crowdfundingu usiluje pomôcť uhradiť právne náklady.

Klimatická kríza vplýva na mužov život

Žalobca má Uhthoffov fenomén, ktorý ovplyvňuje jeho svaly, keď teplota stúpne nad 25 stupňov Celzia.

„Klimatická kríza už aj tak závažne ovplyvňuje jeho každodenný život, osobnú dôstojnosť a pohodu,“ vyjadrila sa jeho právnička Michaela Krömer. Ako vysvetlila, rakúske právo neumožňuje napadnúť nečinnosť zákonodarného zboru na súde, a preto sa rovno obrátili na ESĽP.

Špecifická situácia jej klienta podľa nej nebude prekážkou pre súd, ktorý vydá rozhodnutie uplatniteľné na širokú verejnosť.

„V právnom kontexte, v kontexte strategických súdnych sporov, pre veľkú zmenu naozaj stačí jeden človek,“ skonštatovala.

ESĽP už rieši dva podobné prípady

ESĽP, ktorého jurisdikcia pokrýva všetky krajiny, ktoré ratifikovali Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, už rieši dva podobné prípady.

Šestica portugalských aktivistov sa naň obrátila preto, lebo európske vlády neznižujú emisie skleníkových plynov v súlade s parížskou klimatickou dohodou z roku 2015. Ďalšiu žalobu podala skupina žien zo Švajčiarska.

Podľa Krömer bude ich žaloba „v prvom balíku prípadov, na ktorých bude súd zakladať svoju právomoc s účinkom na všetkých 47 členských štátov“.

Viac k témam: globálne otepľovanie, klimatická kríza, skleróza multiplex, žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Rakúšan so sklerózou multiplex žaluje vládu, aby urobila viac pre boj s klimatickou zmenou © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Zaujímavosti