Ukrajina útočí na ochotu Maďarska platiť za ruský plyn v rubľoch

Ukrajina útočí na ochotu Maďarska platiť za ruský plyn v rubľoch

Po tom, čo sa Ukrajina pokúsila zasahovať do výsledkov volieb v Maďarsku, krajina teraz obviňuje Maďarsko z podpory Ruska nákupom plynu v rubľoch.

Po niekoľkých útokoch ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Maďarsko a jeho premiéra Viktora Orbána osobne vydalo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásenie, v ktorom obvinilo Maďarsko z „kŕmenia ruského vojnového stroja“ tým, že súhlasilo s tým, že zaplatí za ruský plyn v rubľoch.

V tlačovej správe podpísanej hovorcom ministerstva Olegom Nikolenkom Ukrajina tvrdila, že volebná kampaň maďarskej vládnej strany bola založená na zastrašovaní Maďarov hrozbou, že ruská vojna sa rozšíri do Maďarska.

„Maďarské vedenie nechce uznať nepopierateľnú zodpovednosť Ruska za zverstvá spáchané v Buche, Irpiny, Hostomeli a ďalších osadách, čo znamená, že vedome posilňujú svoj pocit beztrestnosti v Rusku a podporujú ďalšie zverstvá voči Ukrajincom,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Dodal, že vyhlásenia maďarského vedenia, ktoré vyjadrujú ochotu platiť v rubľoch za ruský plyn, patria do tejto kategórie.

Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu na tlačovej konferencii v Budapešti novinárom povedal: „Nebude pre nás ťažké platiť v rubľoch za plyn, ak o to Rusi požiadajú, zaplatíme za to.“

Útoky namierené proti Maďarsku prichádzajú po tom, ako sa Zelenskyj aktívne snažil zasiahnuť do volieb v prospech maďarskej opozície. Ukrajinská vláda tiež vzniesla rôzne bizarné nároky voči Maďarsku, vrátane toho, že chce anektovať časť Ukrajiny.

„Ruská armáda potrebuje zdroje na pokračovanie vojny proti Ukrajine,“ povedal Nikolenko, ktorý tvrdil, že ak krajiny Európskej únie zaplatia za plyn v rubľoch, budú účinne financovať ruskú inváziu.

„V tejto súvislosti považujeme vyhlásenie o platbe ruského plynu v rubľoch za nepriateľskú pozíciu voči našej krajine. Takéto vyhlásenia sú tiež v rozpore s jasným postojom Európskej únie, ktorá odmieta uspokojiť rozmary Ruska,“ uvádza sa vo vyhlásení, v ktorom sa uvádza aj séria požiadaviek voči Maďarsku. Píše portál RMX.

„Vzhľadom na to sa návrhy na uskutočnenie mierových rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom v Budapešti zdajú byť cynické,“ dodali. Podľa nich, ak by Maďarsko chcelo pomôcť ukončiť vojnu, urobilo by to nasledovné , „prestalo by ničiť jednotu v Európskej únii, podporilo nové protiruské sankcie, poskytlo vojenskú pomoc Ukrajine a nevytváralo ďalšie zdroje pre ruský vojenský stroj.“

0Shares
Správy Svet Zaujímavosti