Ukrajina zverejnila čiernu listinu „nepriateľov Ukrajiny“, na ktorej sú aj politici USA a Fico

Ukrajina zverejnila čiernu listinu „nepriateľov Ukrajiny“, na ktorej sú aj politici USA a Fico

Ukrajinská vláda zverejnila zoznam politikov, akademikov a aktivistov, ktorí podľa nej podporujú „ruskú propagandu“ (Foto: Twitter)

Absurdné je, že na zozname sú aj vysokopostavení predstavitelia USA – dokonca aj úradujúci senátor USA – a novinár ocenený Pulitzerovou cenou.

Vystupuje aj bývalý slovenský premiér a predseda strany Smer Robert Fico.

Agentúra napojená na kyjevskú vládu s názvom Ukrajinské centrum pre boj proti dezinformáciám zverejnila tento zoznam začiatkom mesiaca a okrem iných na ňom figurujú republikánsky senátor Rand Paul, bývalá poslankyňa Tulsi Gabbardová (D-HI), vojenský analytik Edward Luttwak, profesor Chicagskej univerzity a teoretik medzinárodných vzťahov John Mearsheimer a oceňovaný novinár Glenn Greenwald, ktorý predtým pracoval pre The Intercept.

Na zozname je aj niekoľko významných medzinárodných mien vrátane francúzskej populistickej politickej líderky Marine Le Penovej a dokonca talianskeho generála Leonarda Tricarica, ktorý obvinil Rusko z invázie na Ukrajinu a vyzval na okamžité rokovania o ukončení vojny.

Niektorí z tých, ktorí sú na zozname, ako napríklad Edward Luttwak, skutočne hlasno podporujú posielanie západných zbraní ukrajinskej armáde. V Luttwakovom prípade ho ukrajinskí predstavitelia zrejme považovali za „proruského propagandistu“ len preto, že navrhol vojnový kompromis, ktorý umožňoval referendá v separatistických regiónoch Doneck a Luhansk.

Kritériá na zostavenie zoznamu neboli podľa Hluchého zverejnené:

Presné kritériá pre zaradenie sú tiež nejasné, hoci pri každom mene správa uvádza „proruské“ názory, ktoré daná osoba zastáva. Napríklad porušenie Edwarda Luttwaka spočívalo v tom, že navrhoval, aby sa „v Doneckej a Luhanskej oblasti konali referendá“; Mearsheimer je zaznamenaný, ako hovorí, že „NATO je na Ukrajine od roku 2014“ a že „NATO vyprovokovalo Putina“.

Kompetentní intelektuáli boli prekvapení a znepokojení, že ich vláda takto zaradila na čiernu listinu.

Zdá sa teda, že už len drobná odchýlka od názoru ukrajinského vedenia vedie k tomu, že vás označia za „proruského“ propagandistu.

zdroj

 

0Shares
Správy Svet Zaujímavosti