Povinnosť rúška a zatvorenie škôl boli zbytočné, viedli k zdravotnej kríze, tvrdí nemecký vládny expert

Povinnosť rúška a zatvorenie škôl boli zbytočné, viedli k zdravotnej kríze, tvrdí nemecký vládny expert

Adolescenti v Nemecku, na rozdiel od tých vo Švajčiarsku, zápasia s obrovskými problémami duševného zdravia a obezitou v dôsledku zatvorenia škôl, obmedzení športu a povinností maskovania.

Veľa z toho, čo Nemecko urobilo pre zastavenie šírenia Covid-19, bolo nielen zbytočné, ale viedlo k kríze duševného a fyzického zdravia, podľa profesora Reinharda Bernera, ktorý sedí v Expertnej rade spolkovej vlády, ktorá aktívne radí kancelárovi Olafovi Scholzovi.

Riaditeľ polikliniky pre pediatriu a medicínu mladistvých na univerzite v Drážďanoch vykonal podľa nemeckého spravodajského servera Die Welt takzvanú metaštúdiu porovnávajúcu obmedzenia v Nemecku s menej prísnymi opatreniami v iných krajinách.

Berner najprv porovnal Nemecko a Švajčiarsko. Zatiaľ čo vo Švajčiarsku boli školy na začiatku pandémie zatvorené len osem týždňov a centrá dennej starostlivosti zostali otvorené takmer nepretržite, nemecké obmedzenia trvali takmer päťkrát dlhšie, celkovo 38 týždňov.

Otázkou je, či bolo Nemecko na tom päťkrát lepšie ako Švajčiarsko?

Jasná odpoveď nie je vôbec, podľa medzinárodných údajov, ktoré Berner skúmal.

Ak porovnáme výskyt Covid-19 v oboch krajinách u detí a dospievajúcich do 19 rokov, sú takmer rovnaké. Naopak, dlhodobé zatvorenie škôl malo prevažne negatívny vplyv. Dodnes adolescenti v Nemecku, na rozdiel od tých vo Švajčiarsku, zápasia s obrovskými sekundárnymi chorobami vrátane duševných porúch, ktoré viedli k dramatickému nárastu pokusov o samovraždu, pričom obmedzenia a zatváranie zohrávajú hlavnú úlohu v tomto nepríjemnom vývoji.

„Ak predpokladáme, že v budúcnosti sa budeme zaoberať variantmi, ktoré sú porovnateľné s variantmi z posledných dva a pol roka, potom už neexistuje žiadne odôvodnenie zatvorenia škôl,“ uzatvára Berner.

Štúdie predtým ukázali, že každé šieste dieťa v Nemecku počas lockdownu drasticky pribralo. Okrem zatvorenia škôl sa všeobecný zákaz športu považuje za hnací motor obezity. Zdá sa, že toto opatrenie bolo kontraproduktívne, tvrdí Berner.

Lekár tiež skúmal účinnosť nosenia rúšok v školách. Odvoláva sa na vyšetrovanie fínskeho zdravotníckeho úradu, ktoré porovnávalo výskyt detí žijúcich v oblastiach s povinným maskovaním v školách a bez nich.

Ani tu nebol žiadny rozdiel, pokiaľ ide o frekvenciu infekcie počas šiestich mesiacov. Preto podľa Bernera obmedzenie nie je opodstatnené.

„Pokiaľ sa v budúcnosti objavia varianty ako Omicron, politici sa môžu zachrániť pred predpisovaním rúška na základných školách,“ hovorí vládny expert.

Berner pracuje na klinike Univerzitnej nemocnice Carla Gustava, kde aktívne vykonáva výskum so zameraním na vresovisko detí a tínedžerov.

0Shares
Zdravie