Rusi brutálne mučili britského dobrovoľníka, oznámil komisár pre ľudské práva

Rusi brutálne mučili britského dobrovoľníka, oznámil komisár pre ľudské práva

Po viac ako mesiaci a pol rokovaní Rusko vrátilo telo britského dobrovoľníka Paula Ureyho, ktorý 10. júla zomrel v separatistickej Doneckej ľudovej republike. Podľa Rusov zomrel na chorobu, ale teraz sa ukázalo, že Rusi klamali a mučili ho.

Agentúra TASS opísala Paula Ureyho ako žoldniera, ale jeho dcéry pre Sky News povedali, že pracoval ako dobrovoľný humanitárny pracovník na Ukrajine. Paul Urey bol zajatý proruskými separatistami v Donecku 25. apríla na kontrolnom stanovišti neďaleko Záporožia spolu s ďalším britským dobrovoľníkom Dylanom Healeym. Bol obvinený z „žoldnierskej

činnosti“ v Doneckej ľudovej republike.

Paul Urey podľa britských zdrojov neutrpel počas svojho zadržania žiadne zranenia a informoval svojich únoscov, že má cukrovku 1. typu, ale lekárska prehliadka údajne odhalila, že trpel rôznymi chronickými chorobami a bol v zlom duševnom stave.

Začiatkom mája ruská televízia odvysielala správu, v ktorej zajatý Brit hovoril pravdepodobne pod psychickým alebo fyzickým tlakom. „Zomrel 10. júla na následky svojej diagnózy a stresu,“ povedala Darya Morozová, takzvaná ombudsmanka Doneckej ľudovej republiky.

Teraz sa im podarilo vyjednať presun jeho tela, ktorý bol tiež nahlásený britskému veľvyslanectvu na Ukrajine. „V júli sme videli vyhlásenia ruských propagandistov o smrti Paula Ureyho v dôsledku choroby a stresu a dnes, 7. septembra, sme dostali zmrzačené telo,“ napísal na svojom telegrame Dmytro Lubinets, komisár Najvyššej rady pre ľudské práva.

Viac info na forum24.cz

 

0Shares
Šokujúce