Astronómovia objavili stopy dvoch vysoko rozvinutých mimozemských civilizácií

Astronómovia objavili stopy dvoch vysoko rozvinutých mimozemských civilizácií

Keplerov vesmírny ďalekohľad zrejme objavil ďalšiu Dysonovu sféru (hypotetická superkonštrukcia, ktorá umožňuje použitie absolútne všetkej energie uvoľnenej hviezdou). Hviezda EPIC 204278916, ktorá leží v súhvezdí Škorpión vo vzdialenosti asi 400 svetelných rokov od Slnka, bliká tak zvláštne, že astronómovia nemôžu nájsť rozumné vysvetlenie. Preto veria, že aj vedľa tejto hviezdy je pravdepodobne obrovská mimozemská štruktúra, ktorá ju pravidelne zatieňuje – niečo ako Dysonova sféra.

EPIC 204278916 je druhou hviezdou, v blízkosti ktorej boli objavené stopy, ktoré mohli byť zanechané vysoko rozvinutou civilizáciou. Minulý rok bol podobný jav zistený v hviezde KIC 8462852, ktorá leží v súhvezdí Labuť vo vzdialenosti 1480 svetelných rokov a nie je viditeľná voľným okom.

Keplerov teleskop hľadá planéty veľkosti Zeme. Sleduje kolísanie jasu hviezd, čo umožňuje astronómom určiť, či a v akej vzdialenosti planéta obieha okolo tela. Kepler začal študovať EPIC 204278916 v auguste 2014 po tom, čo bol opravený a natočený do iných častí vesmíru v rámci novej misie s názvom K2.

Galaxia
Galaxia Mliečna dráha môže vyzerať takto z pohľadu mimozemskej civilizácie…

Kepler pozoroval EPIC 204278916 79 dní, pričom jeho blikanie sa počas 25 dní znížilo o 35 percent. Planéta v jej blízkosti nemohla spôsobiť takú silnú anomáliu. Hviezda musí byť zakrytá niečím skutočne masívnym, ako je Dysonova guľa.

„Hypotéza naznačujúca, že by to mohol byť výsledok mimozemskej aktivity, by mala byť posledná,“ povedal Jason Wright, astronóm z University of Pennsylvania. „Ale v tomto prípade to naozaj vyzerá ako niečo, čo postavili mimozemšťania.“ Vedci sa pochopiteľne snažia nájsť dôkazy, že ide o anomáliu prírodného pôvodu. Najčastejšie sa objavujú teórie o oblaku komét pohybujúcich sa na predĺžených obežných dráhach. Ale podľa výpočtov by tieto kométy museli byť najmenej milión a ich jadrá by museli mať priemer najmenej 200 km. A to je takmer nemožné pre objekty prírodného pôvodu.

0Shares
Zaujímavosti