Čo prišlo skôr: vajíčko alebo sliepka? Odpoveď fyzikov vás pravdepodobne prekvapí

Čo prišlo skôr: vajíčko alebo sliepka? Odpoveď fyzikov vás pravdepodobne prekvapí

Otázka stará viac ako 2 000 rokov – grécki filozofi sa už pýtali, či tu bývalo sliepka alebo vajce. V modernej dobe začal medzi biológmi prevládať názor, že prvým tu bolo vajíčko. Austrálski a francúzski fyzici však teraz prišli s prekvapivou odpoveďou. Podľa nich je možné, že sa obaja mohli objaviť súčasne. K tomuto záveru ich viedla kvantová fyzika, podľa ktorej sa udalosti dejú bez zavedeného poriadku, a tak vajíčko mohlo prísť v rovnakom čase ako sliepka.

„Vezmite si každodenné dochádzanie do práce,“ povedala Jacqui Romero, výskumníčka z University of Queensland. „Najprv pôjdete vlakom a potom prestúpite do autobusu. Takže: najprv vlak a potom autobus. To je poradie – ale nie v kvantovej fyzike. Podľa nej sa obe tieto udalosti môžu odohrávať súčasne, čo sa nazýva nejasné kauzálne poradie. Ale to nie je nič, čo by sme mohli pozorovať v každodennom živote.“

Podľa kvantovej fyziky môžu elektróny existovať na dvoch miestach naraz. Diagonálne polarizovaný fotón sa tiež môže správať dvoma spôsobmi, pričom obe udalosti sa dejú ako prvé. Je to mimo ľudského chápania, ale podľa vedcov to nie je nemožné.

0Shares
Zaujímavosti