Kto otrávil Odru, Poliaci obviňujú Putina

Kto otrávil Odru, Poliaci obviňujú Putina

Poľsko a Nemecko vyšetrujú príčiny bezprecedentnej otravy hraničnej rieky Odra.

V Odre sa našli tony mŕtvych rýb, stovky mŕtvych vtákov a dokonca aj bobry. Nemecká strana uviedla, že príčinou hromadného úhynu zvierat bola ortuť, zatiaľ čo Poľsko hovorí o „vysokej koncentrácii solí“. Poľský premiér Mateusz Morawiecki na sociálnych sieťach uviedol, že „pravdepodobne bolo do rieky vyliate obrovské množstvo chemického odpadu s plným vedomím nebezpečenstva a následkov“.

Zatiaľ čo odborníci vyšetrujú okolnosti ekologickej katastrofy, niektorí poľskí politickí analytici hľadajú „ruskú stopu“. Napríklad Tomasz Sakiewicz , šéfredaktor nacionalistických novín Gazeta Polska , v televíznych správach povedal, že „sabotáž nie je vylúčená“.

„Za tragédiu na Odre môže byť vinný tucet alebo viac faktorov vrátane zločinca, ktorý niečo drzo vylial, alebo niekoľko… Nemožno vylúčiť, že ide o sabotáž. Aj tento faktor je potrebné v prvom rade preveriť, pretože ak sa zaoberáme sabotážou, po prvé, problém môže byť oveľa širší a po druhé, môže sa opakovať. Ten, kto robí takéto akcie, nemá žiadne hranice,“ povedal Sakevič v relácii „Guest News“.

Na doplnenie svojej myšlienky poznamenal, že „každú chvíľu nám z temnoty vyskakujú nejakí čerti – že nebude uhlie, že zmizol cukor, že teraz zmizla ortuť“.

„Všetko je to pokus o vyvolanie veľmi ostrých nálad a pokus o sledovanie týchto nálad,“ pokračoval Sakevič. „V prípade cukru sme boli svedkami obrovskej paniky. Teraz je to tá istá panika.“

Poľskí používatelia internetu verziám nacionalistickej propagandy príliš neverili. Tu sú len niektoré z komentárov na Niezalezna.pl:
„Áno, Tusk , Macron a Merkelová hodili mŕtvu rybu.“
„A Putin sedel na brehu a hral na balalajku.“
„Možno štátne štruktúry konečne predložia fakty. Úvahy redaktora novín nijako neprispievajú k našim poznatkom o znečistení rieky Odry. Nech sa k nám nesprávajú ako k malým deťom.“

zdroj

0Shares
Zaujímavosti