Strane Szövetség – Aliancia bude predsedať doterajší predseda SMK

Strane Szövetség – Aliancia bude predsedať doterajší predseda SMK

2.10.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 2. októbra, 16:44

Doterajší predseda Strany maďarskej komunity (SMK) Krisztián Forró sa stal predsedom mimoparlamentnej strany Szövetség – Aliancia. Zvolili ho v sobotu 2. októbra na ustavujúcom sneme v Šamoríne.

Podstatou snemu bola voľba funkcionárov strany. Za podpredsedu bol zvolený doterajší predseda hnutia Spolupatričnosť Szabolcs Mózes.

Okrem predsedu bol zvolený aj predseda Republikovej rady, podpredseda a predsedovia platforiem, členovia Republikového predsedníctva, Republikového grémia a povinných komisií. Doterajšieho predsedu strany Most-Híd Lászlóa Sólymosa zvolili za predsedu Republikovej rady.

Zodpovedné zastupovanie maďarskej komunity

Aliancia vo svojom vyhlásení, ktoré poskytlo tlačové oddelenie strany, uviedla, že vznikla preto, aby sa spoločne zaviazala k zodpovednému a efektívnemu zastupovaniu maďarskej komunity žijúcej na Slovensku, ako aj všetkých občanov žijúcich v regiónoch južného a východného Slovenska.

„Zlúčením strán SMK, Most-Híd a hnutia Spolupatričnosť sme vytvorili takú politickú formáciu, pre ktorú základnými hodnotami sú sila komunity a sloboda jednotlivca,“ uviedla. Obhajuje súčasnú orientáciu krajiny, jej členstvo v Európskej únii (EÚ) a Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), pričom základné a najužšie partnerstvo vidí v rámci Vyšehradskej skupiny a EÚ.

Podporuje trhové hospodárstvo založenej na princípoch slobodnej súťaže a je zástankyňou zeleného sociálne trhového hospodárstva. Pre uspokojivé riešenie postavenia a práv, ako aj zachovania a rozvoja národnostných komunít žiada presadiť príklady najlepšej praxe z iných, porovnateľných krajín EÚ.

Voličov žiadajú o trpezlivosť

Novozvolený predseda strany vo svojom príhovore prisľúbil, že v nasledujúcom období urobí všetko preto, aby Maďari a ostatné národnosti žijúce na Slovensku a nimi obývané regióny mali silné parlamentné zastúpenie. Zároveň požiadal voličov a sympatizantov novej strany o podporu a trpezlivosť.

Forró podotkol, že sú otvorení spolupráci so všetkými stranami, ktoré majú v záujme sa podieľať na tom, aby bolo úspešné Slovensko, Maďari a ostatné národnosti, ktoré v ňom žijú a regióny, v ktorých žijú. So stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a Smer – sociálna demokracia si však spoluprácu predstaviť nevie.

„Zjednotená strana Szövetség – Aliancia je významnou šancou na to, aby sa politika maďarskej komunity na Slovensku vybrala novým smerom,“ povedal Mózes. Podľa neho vtedy budú schopní nastoliť ambiciózne a reálne vízie a program, ktorý bude reflektovať reálne spoločenské očakávania.

Potrebný je spoločný postup

Sólymos tiež vyzdvihol potrebu jednoty a spoločného postupu. Poznamenal, že aj keď vytvorili alianciu, v praxi bude fungovať iba vtedy, ak aj v najmenšej obci budú jednotní. Dodal, že ich politiky si musia nájsť cestu aj k miestnym komunitám.

Maďarskú stranu Aliancia vytvorili po dlhých rokovaniach hnutie Spolupatričnosť, SMK a Most-Híd. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra Ako formou telefonického dopytovania od 6. do 13. septembra na vzorke tisíc respondentov, by Alianciu volilo 3,8 percenta opýtaných.

Agentúra Focus jej zasa vo svojom prieskume pre televíziu Markíza zo začiatku septembra namerala voličskú podporu na úrovni 5,5 percenta, takže Aliancia by sa tesne dostala do parlamentu.

Zdroj: Webnoviny.sk – Strane Szövetség – Aliancia bude predsedať doterajší predseda SMK © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Zaujímavosti